Ознака: одлука

Референдумот распишан, дилемите останаа

Иако референдумот и официјално е распишан, па веднаш потоа пратениците заминаа на одмор од 1 до 20 август, а кампањата треба да започне на...

Косовските царини се штетни и загрижувачки

Европската комисија итно го повикува Косово да се однесува конструктивно за да ја реши ситуацијата без одложување, особено со оглед на тоа дека Косово...

Уставниот суд на Грција го отфрли барањето за суспендирање на Договорот...

Уставниот суд на Грција го отфрли барањето на грчката „Федерација на културните здруженија на Македонците” и „Пан-Македонските асоцијации на Македонците од дијаспората”, за суспендирање...

Трамп задоволен од одлуката на Пјонгјанг

Одлуката на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун за уништување на нуклеарниот полигон е уште еден од серијата позитивни сигнали во пресрет на долгоочекуваната и историска...

Меркел: Трамп ја наруши довербата во меѓународниот поредок

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за повлекување на САД од Договорот за иранската нуклеарна програма ја наруши довербата во меѓунардониот поредок, изјави денеска...

Tрамп денеска ќе ја соопшти одлуката за договорот со Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дали САД ќе се повлечат од договорот меѓу Иран и шесте светски сили, со кој Техеран во...

Композиторите бараат преиспитување на одлуката за поништување на конкурсот

Во отсуство на објаснување зошто се случиле административните пропусти и зошто министерот не ја почитува препораката на комисијата, можеме само да претпоставиме дека на...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените...

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност...

Врховен суд: Мукоски, Василески и Чавков во домашен притвор

Врховниот суд на Република Македонија донесе одлука по предметот Вкж1. бр.6/2018, во врска со настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017...