7 C
Skopje
17.11.2018 - 17:02

Ознака: одлука

Бошњаковски: Нема одлука за „Иловица“ без усогласеност на ставовите на сите...

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска изјави дека нема да биде донесена никаква одлука за рудникот „Иловица“ сѐ додека не се усогласат ставовите на сите...

И неодлучувањето на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот е одлука

Од една страна големо мнозинство од симпатизерите/гласачите на ВМРО-ДПМНЕ е против спогодбата, а од друга страна слично мнозинство поддржува членство во НАТО и во...

Одлуката за референдум пред Уставниот суд

Политичката партија Левица вчера поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување референдум донесена од страна на Собранието на Република...

Референдумот распишан, дилемите останаа

Иако референдумот и официјално е распишан, па веднаш потоа пратениците заминаа на одмор од 1 до 20 август, а кампањата треба да започне на...

Косовските царини се штетни и загрижувачки

Европската комисија итно го повикува Косово да се однесува конструктивно за да ја реши ситуацијата без одложување, особено со оглед на тоа дека Косово...

Уставниот суд на Грција го отфрли барањето за суспендирање на Договорот...

Уставниот суд на Грција го отфрли барањето на грчката „Федерација на културните здруженија на Македонците” и „Пан-Македонските асоцијации на Македонците од дијаспората”, за суспендирање...

Трамп задоволен од одлуката на Пјонгјанг

Одлуката на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун за уништување на нуклеарниот полигон е уште еден од серијата позитивни сигнали во пресрет на долгоочекуваната и историска...

Меркел: Трамп ја наруши довербата во меѓународниот поредок

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за повлекување на САД од Договорот за иранската нуклеарна програма ја наруши довербата во меѓунардониот поредок, изјави денеска...

Tрамп денеска ќе ја соопшти одлуката за договорот со Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дали САД ќе се повлечат од договорот меѓу Иран и шесте светски сили, со кој Техеран во...

Композиторите бараат преиспитување на одлуката за поништување на конкурсот

Во отсуство на објаснување зошто се случиле административните пропусти и зошто министерот не ја почитува препораката на комисијата, можеме само да претпоставиме дека на...