19.3 C
Skopje
19.7.2019 - 23:14

Ознака: одбрана

Со закон ќе се уредуваат договорите за јавни набавки во областа...

За првпат со закон ќе се уредуваат договорите за јавни набавки во областа на одбраната и безбедноста, кои се однесуваат на набавка на воена...

Руската црква во одбрана на Српската патријаршија во ЦГ

Светиот синод на Руската православна црква искажа длабока загриженост поради влошување на положбата на Српската патријаршија во Црна Гора, по повод настапите на претседателот...

Шекеринска во Брисел на состаноци посветени на буџетирањето на одбраната и...

Министерскиот состанок на Северноатлантскиот совет на Алијансата на кој учествува министерката за одбрана Радмила Шекеринска, продолжи денеска со две сесии, посветени на буџетирањето на...

Брестовац: Главниот акцент ќе биде на одбраната

Македонија вечерва гостува кај стариот познаник Исланд во 3. коло од квалификациите за пласман на ЕП 2020 Македонската машка ракометна репрезентација денеска (21.15 часот) во...

Размена на војници меѓу Македонија и НАТО

Со законските измени се дефинираат правилата за ангажман на нашите војници во мисиите на НАТО, но исто така се овозможуваат и непречено распоредување и...

Пријателот на мојот непријател е мој непријател

САД во својата нова национална одбранбена стратегија ги означија токму Кина и Русија како најголема закана за безбедноста, дури поголема и од тероризмот. Стратегијата...

ЕК одвои 500 милиони евра за одбранбени проекти на ЕУ

ЕУ објави дека ќе финансира до 500 милиони евра во проекти поврзани со одбраната, како што е создавањето на „Евродрон“. Европската комисија соопшти дека 100...

Заев: Македонија до 2024 година ќе одвојува два отсто од БДП...

Премиерот Зоран Заев, по средбите во седиштето на Европската Унија, оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и ја потврди посветеноста на...

Вардар во осминафиналето против четвртата одбрана

Досега Вардар и Загреб во ЛШ се сретнале осум пати, а поуспешен е првакот на Хрватска со 4-3 во победи и еден нерешен резултат Ракометарите...

НАТО допрва треба да го чисти сопствениот двор

НАТО се соочува со бројни предизвици и проблеми кои допрва треба одвнатре да ги реши, во ситуација кога го зголемува членството, очекувајќи го приемот...