6 C
Skopje
22.1.2019 - 20:39

Ознака: одбрана

САД ја засилуваат ракетната одбрана

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика Пентагон за подготвување нова одбранбена стратегија за подобра заштита на САД од потенцијалните непријатели, кои забрзано работат на...

Јапонската Влада со рекорден буџет наменет за одбрана

Јапонската Влада одобри рекорден буџет за одбрана, зголемен за 12 проценти во следните седум години со цел Токио да може да му спротистави на...

Граѓаните на земјите од Западна Европа не би војувале за татковината

Резултатите од истражувањето на Институтот „Галуп интернашл“ спроведено во 64 држави покажуваат дека во Западна Европа недостасува подготвеност земјата да се брани со оружје. Анкетата...

Националните буџети за одбрана бележат најголем раст во последните 10 години

Буџетите за одбрана на земјите во светот забележуваат најголем пораст во последните 10 години, а главна заслуга за ваквиот развој имаат земјите од НАТО,...

Шекеринска: Повисоки плати за вработените во АРМ во 2019 година

Зголемен буџет за реформи во одбранбениот сектор во пресрет на членството во НАТО, е предвиден за 2019 година. Како што информира на денешната прес-конференција министерката...

Одбраната ќе поднесе жалба за притворот на Мијалков

Одбраната на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков кој синоќа беше притворен, најави дека во текот на денов ќе поднесе жалба, бидејќи смета дека...

Вардар ја стегна одбраната и се врати на победнички колосек

Во вторите 30 минути ја зацврстивме играта и создадовме предност, која и ни помогна да дојдеме до висок триумф над Мешков, вели вардаровиот тренер...

Германската министерка за одбрана во посета на Македонија

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Пред Министерството за одбрана ќе биде организирана официјалната...

Обвинителката товари за тероризам, одбраната во целост ја отфрла квалификацијата

Во Кривичниот суд во Скопје во тек е судењето за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година. Судскиот процес започна...

Судењето за „27 април“ продолжува со воведни зборови на одбраната

Со воведни говори на одбраната во Кривичниот суд во Скопје и денеска продолжува судењето за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април...