Ознака: одбојка

Следува распределба на медалите на одбојкарското ЕП

Во полуфиналињата ќе играат Словенија (сребро на ЕП 2015), Полска (актуелен светски првак), Франција (европски првак од 2015-та и победник на Светската лига од...

Словенија го победи европскиот, сега на ред е светскиот првак

Словенците во четврт-финалето го совладаа бранителот на титулата, Русија, со 3-1, и следен ривал ќе им биде светскиот шампион Полска, која во второто четврт-финале триумфира над...

Нов одбојкарски скок

Овој скапоцен камен во македонскиот спорт одново сјае, но сега е потребно полека да почне да се надградува во центрите, клубовите, училиштата... Квалитетниот настап...

Повторно дуел Словенија – Русија, овој пат во четврт-финалето

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која...

Ѓоргиев издвои четири репрезентации како фаворити за медали

Русија, Полска, Франција и Србија се репрезентациите што рутински, на квалитет, ја поминаа првата рунда. Не очекувам некои поголеми изненадувања, можно е евентуално Белгија...

Ѓоргиев: По сѐ, игрите и пласманот треба да добијат високи оцени

Разочарувањето за пропуштената голема шанса ќе потрае, но како утеха треба да се има предвид фактот дека Македонија дебитира на ЕП, а веројатно ќе...

Одбојкарите се нашите нови херои

Каков и да е крајниот епилог од настапот на новите спортски јунаци на ЕП, дали кон Франција на меч од осминафиналето или назад во...

Победена и фаворизираната Словенија, Македонија е на чекор до европско осминафинале

Македонската одбојкарска репрезентација попладнево во спортската сала „Стожице“ во Љубљана, во рамките на 5-то коло на Европското првенство (ЕП) во Словенија, оствари уште една сензационална...

Одбојката на ЕП во сенка на словенечките велосипедисти

Добрите игри и резултати на Словенија на одбојкарското ЕП во повеќето домашни медиуми паднаа во втор план и беа во сенка на двајцата фантастични...

Прва победа на македонските одбојкари на ЕП, поразена Белорусија

Машката одбојкарската репрезентација на Македонија ја оствари првата победа на Европското првенство во Словенија, откако вечерва ја совлада Белорусија со 3-1 (23:25, 25:19, 29:27,...