Ознака: одбојка

Французинот Блан одржа врвен одбојкарски курс во Скопје

Во современата одбојка тренерите се соочуваат со многу предизвици. Најважно е да собираат информации, да ја анализираат и да ја сфатат секоја ситуација, да...

Македонија ќе игра во Златната лига во одбојка?

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија в година можеби ќе се натпреварува во Златната европска лига, во која треба да играат 12 репрезентации. Одбојкарската федерација...

ЦЕВ: Бошковиќ и Ковачевиќ одбојкари на годината

Одбојкарите од Србија Тијана Бошковиќ и Урош Ковачевиќ се прогласени за најдобри европски одбојкари за 2019 година во женска, односно во машка конкуренција, објави...

Вардар ќе ја брани честа на македонската одбојка во Европа

Противник на Вардар во второто квалификациско коло на Купот челинџ ќе му биде чешкиот тим Чез Карловарско, а мечевите ќе се играат во Карлови...

Наскоро одлука дали Македонија ќе се кандидира за домаќин на ЕП?

За триесетина дена ќе се знае точно на што сме околу евентуалната кандидатура за ЕП. Она што сега треба да се искористи по завршувањето...

Македонија скокна на 21-то место на листата на ЦЕВ

По ЕП 2019 црвено-жолтите освоија 68 бода и сега се две места погоре на европската листа со вкупно 152 бода Македонската репрезентација скокна за две...

ЕП – атракција, добра одбрана, квалитетен блок, силни смечеви…

По златниот медал за женската репрезентација на неодамнешното ЕП во Истанбул, со најсјајното одличје на континентално првенство во Париз се закити и машката селекција...

Европска бронза за светскиот првак Полска

Вчера во финалето играа Словенија и Србија Актуелниот светски првак Полска го освои бронзениот медал на Европското првенство (ЕП) во одбојка, со триумфот над Франција...

Србија ги обедини титулите во европската одбојка

Србија по вторпат стана европски шампион во одбојка, откако славеше над Словенија со 3-1 во сетови (19-25, 25-16, 25-18, 25-19) во финалето во Париз. Српските...

Словенија го елиминира и светскиот првак Полска

Словенците вторпат ќе се борат за шампионската титула, по 2015-та, кога загубија од Франција, која, пак, синоќа во второто полуфинале играше со Србија Словенија ќе...