Ознака: одбојка

Одбојката од сопствен дом ќе тргне по старите патеки

Имавме содржаен разговор со премиерот и со други луѓе во Владата, добивме ветувања дека ќе ни се помогне во реализацијата на целокупните подготовки за...

Македонија е дел од големиот одбојкарски проект на Грбиќ

Намерата е преку спортот да ги поврземе клубовите и да ги анимираме децата да се занимаваат со спорт, да ги оттргнеме од прекумерното седење...

Започнуваат одбојкарските возбудувања

Одбојката повторно е во фокусот на интересирањето на македонската спортска јавност, најмногу поради фактот што машката репрезентација обезбеди пласман на финалниот дел од Европското...

Одбојката се враќа?

Сега следува слаткиот, но паралелно и потешкиот дел за овој спорт. Прво ќе биде „слаткиот“ настап на Европското првенство, каде што ќе се игра...

Македонија на Европското првенство во одбојка ќе игра во Љубљана

Одбојкарите на вечерашната ждрепка во Брисел ги добија противниците на финалниот турнир на Европското првенство (ЕП) што ќе се одржи од 12 до 29 септември...

Ѓоргиев: Посакувам група со Холандија, Чешка, Австрија…

Не би сакал Македонија да се најде во група со Франција, а не би било лошо да ги избегнеме Германија или Бугарија. Со другите...

Ѓорѓиев е убедливо најдобар поентер и смечер, Деспотовски е прв плејмејкер

Капитенот Никола Ѓоргиев оствари 217 поени, од тоа 203 со смеч, а Деспотовски има ефект од 65,38 отсто во односот на наместени топки и...

Можна е балканска група

Македонија ќе биде во петтиот барабан за ждрепката в среда за Европското првенство (ЕП) во одбојка во септември, заедно со Белорусија, Романија и со...

Македонската одбојка е подготвена да се врати на славните патеки

Сонот на голем број одбојкари, тренери и спортски работници во Македонија што почна од првите претквалификациски дуели со Австрија пред 25 години, конечно стана...

Македонските одбојкари изборија историски пласман на Европско првенство

Македонија првпат избори пласман на Европското првенство (ЕП) во одбојка, откако ја совлада Унгарија со 3-0 (25-21, 25-20, 25-21) во сетови, во решавачкиот квалификациски...