Ознака: одбележување

Г.г.Стефан: Луѓето се оддалечија од Бога и едни од други

Денес православните христијани го прославуваат Божиќ, еден од трите најголеми празници, кога, според христијанското верување, е роден Синот божји, Исус Христос.  Во Соборниот храм „Свети...

Заев: Идната година ќе биде година на Блаже Конески

Блаже Конески е нашиот кодификатор, национална посебност. Јазикот е стандардизиран, признат, впишан во картата на ОН. Никој не може и не смее да го спори, изјави...

Одбележана годишнината од смртта на Блаже Конески

Со полагање свежо цвеќе на споменикот пред ЦК „Марко Цепенков“, Прилеп, денеска беше одбележа 27-годишнината од смртта на кодификаторот на македонскиот литературен јазик, поет,...

Битола одбележа 76 години од ослободувањето од фашистичкиот окупатор

Со далеку помал број манифестации и без присуство на гости од збратимените градови, со почитување на сите здравствени протоколи, Битола денеска го одбележа својот 76...

Делегации на Владата положија цвеќе на споменикот на Гоце Делчев и...

Денеска по повод одбележувањето на 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба“, Владата на организираше положување на цвеќе на споменикот на Гоце Делчев...

Одбележани 75 години постоењето на библиотеката „Борка Талески“ во Прилеп

Со оддавање почит на Марко Цепенков, Блаже Конески, Круме Кепески, Борка Талески, и други литературни дејци, кои што дале влог во македонската писмесност, култура,...

Владини делегации го одбележаа 11 Октомври во Скопје, Прилеп и Куманово

Во организација на Владата денеска во Куманово, Прилеп и Скопје се организираа свечености по повод 11 Октомври – Денот на народното востание на македонскиот...

Димитров: Историјата треба да биде учителка, а не затвор

Многу е лошо ако лошото се врзува со нација. Во секоја нација некогаш сме на добрата страна на историјата, некогаш на лошата. Тррба да...

Пендаровски: Чувањето на слободата е важно еднакво колку и самиот чин...

Претседателот Стево Пендаровски, упати порака по повод 11 Октомври – Денот на народното востание. - Карактерот на еден народ се цени според неговото однесување во...

„Паркленд хоспиталити груп“ одбележа 4 години од своето постоење

Вчеравечер во Ресторанот „Фор“ (Four), во присуство на многубројни гости, пријатели и соработници, „Паркленд“ ја одбележи четвртата година од своето постоење. На големо задоволство на...

Armor Shop for Ladies and Gentlemen II (https://animeheaven.pro/m/7J3P) Episode 3 at AnimeHeaven animeheavens

Banana Fish Episode 24 at ANIMEFLIX overlord animeflix