26.5 C
Skopje
14.10.2019 - 15:39

Ознака: оданочување

Ќе се одложи ли оданочувањето на капиталните добивки и на штедните...

Владините претставници сѐ почесто најавуваат одложување на даночното оданочување на штедните влогови и на капиталните добивки. Во текот на вчерашниот ден, и министерката за...

Тевдовски: Даночната реформа за мнозинството граѓани ќе значи даночно олеснување

Даночната реформа за мнозинството граѓани ќе значи даночно олеснување, односно од годинава ќе плаќаат помалку даноци од лани, порачува министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој,...

Банкарите бараат одложување на оданочувањето на каматите

Македонската банкарска асоцијација бара одложување на оданочувањето на каматите на депозитите на граѓани најавено за 2020 година, до влезот на земјата во ЕУ. Македонската банкарска...

Богов: Подобро е да се оданочуваат сегментите што досега не беа...

Подобрувањата во одредени аспекти во македонската економија регистрирани последниот период создадоа услови за намалување на каматната стапка на три проценти. Европската централна банка сѐ...