9.6 C
Skopje
29.11.2021 - 13:16

Ознака: ограничувања

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса

Владата на денешната редовна 113-та седница, меѓу другото, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, усвои измени и дополнувања на ковид протоколите за работата на...

Новите мерки го испразнија Миконос

Мерките што ги воведе Грција против коронавирусот предизвикаа масовно враќање на туристите од Миконос. На островот е воведен 5-часовен полициски час, а во рестораните и...

Одобрен предлогот на Меркел да воведе ограничувања

Германските пратеници го одобрија предлогот на владата на канцеларката Ангела Меркел за воведување унифицирани ограничувања во областите каде што коронавирусот се шири пребргу. Преку законите...

Германија ги зголемува ограничувањата околу коронавирусот

Германија би можела, како дел од пакетот мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, да ја продолжи забраната за сите големи настани до крајот...

Во Јужна Кореја повторно стапуваат на сила забрани, се затвораат клубовите...

Откако Јужна Кореја во борбата против вториот бран на епидемијата ги врати на сила широките забрани во борбата против ковид-19 во Сеул, сега таквите...

За снаодливите Американци нема патни ограничувања во Европа

Слабото спроведување на карантинските мерки и различните национални политики во ЕУ им овозможуваат на туристите од земјите на листата за забрана на влез во...

Премиер-лигата без публика, со многу ограничувања

При пристигнувањето на стадионот, кој ќе биде поделен на три зони, секој играч и член на стручниот штаб ќе мора да покаже клинички пасош,...

Шведска ги продолжи препораките за ограничување на патувањата

Шведска до 15 јули ја продолжи препораката за максимално ограничување на патувањето во странство за своите граѓани поради пандемијата на коронавирус и го пренесе...

Мерките не може да траат до недоглед – ЕК го претстави...

Европската комисија го претстави планот за постепено и координирано укинување на мерките кои се воведени заради сузбивање на пандемијата на коронавирус кој предвидува почитување...

Сѐ повеќе најави за ограничувања на удирањето топка со глава

ФА на Англија планира наскоро да го ограничи удирањето топка со глава на тренинзите за фудбалерите до 18 години, а минатиот месец „Би-би-си“ објави...