Ознака: огномет

Спектакуларен огномет во Русија за Денот на победата

Русија го одбележа Денот на победата против фашизмот со спектакуларен огномет. Пред крајот на огнометот небото беше украсено со боите на руското знаме. Луѓето беа излезени...

Европа троши тони пиротехника, во Македонија се бројат запленети петарди

Според Евростат, само во 2018 година во Европската Унија на годишно ниво биле увезени 128 илјади тони огномет. Според Министерството за внатрешни работи во...

На Галапагос забранета продажба и употреба на огномет

Локалните власти на островите Галапагос забранија продажба и употреба на огномет на архипелагот со цел да ја заштитат својата единствена фауна. На Галапагос дозволен...

Воздухот во Њу Делхи екстремно загаден по целовечерен огномет

Загадувањето на воздухот во индискиот главен град Њу Делхи се искачи до критично ниво денеска откако локалното население цела ноќ правеше огномет заради прослава...