10 C
Skopje
23.10.2020 - 13:30

Ознака: оган

Русија бара итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Руското Министерство за надворешни работи ги повика инволвираните во конфликтот во Нагорно-Карабах веднаш да престанат со огнот и да започнат преговори за стабилизирање на...

Грција отворила оган кон цивилен чамец во Егејското Море

Грција отворила оган кон чамец што превезувал цивили покрај островот Родос во Егејското Море, изјави Командата на турската крајбрежна стража за „Анадолија“. Во соопштението командата...

Тетовци се забавувале и запалиле оган среде улица за време на...

СВР Тетово поднесе кривични пријави против Л.Ј. (35), У.С. (23), М.Ф. (30), А.П. (26), Ф.С. (51), Ф.С. (45), Ј.П. (33), Ј.С. (31), А.И. (30),...

Франција и Германија повикаа на прекин на огнот во Донбас во...

Страните на конфликтот во источна Украина треба да го положат оружјето и да го следат повикот за прекин на огнот од генералниот секретар на...

Автмобил излетал кај Долно Лисиче откако го пресретнале разбојници со автоматско...

Скопјанец на возраст од 20 години во полиција пријавил инцидент во кој додека возел бил пресретнат од вооружени лица. Според пријавата, настанот се случил на...

Може ли Македонија да се најде на линијата на огнот

Треба ли Македонија да ги повлече своите мировници од Блискиот Исток и има ли опасност за македонските граѓани, кои како платени војници или во...

Град Скопје апелира да не се палат огнови на отворено за...

Град Скопје апелира до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на Божикните празници со цел да се заштити...

Украина и Русија договорија прекин на огнот

Двете земји продолжуваат да не се согласуваат околу прашања како што се повлекувањето на силите поддржани од Русија и одржувањето избори во областите на...

И МПЦ на линијата на огнот помеѓу Цариград и Москва

Во борбата за доминација меѓу православните цркви, сосема извесно е дека заложник станува Македонската православна црква-Охридска архиепископија, односно признавањето на нејзината автокефалност. Но, според...

Противпожарниот аларм во Нотр Дам се огласил двапати, но првиот пат...

Досега се сослушани околу 30 лица во врска со синоќешниот пожар во катедралата Нотр Дам, соопшти претставник на париското правосудство. Најголемиот дел од нив...