Ознака: овошки

Невремето нанесе големи штети на овошките и дрвјата во Преспа

Надлежните служби започнаа со расчистување на теренот во Преспа и проценки на штетите на овошките, по големото невреме проследено со силен дожд и врнежи...

Градот пред време го обра родот во Кичевско

Невремето кое вчера доцна попладне го зафати кичевскиот регион, направи големи штето кај градинарските култури и кај овошките, кои при ова невреме претрпеа најголеми...

Најавениот дожд добар за почвата, но лош за овошките и пчелите

И покрај тоа што најавените врнежи донекаде би можеле да ги ублажат штетите кај пченицата, тие негативно ќе се одразат врз пчелите и расцветаните...

Органски овошки од Железна Река

Пред три години Боге и Александар Крстевски, татко и син, во своето родно село Железна Река почнаа да се занимаваат со органско одгледување лешници,...

Градот ги уништи овошките и градинарските култури во дел од селата...

Брзата промена на времето во земјава, во текот на денот предизвика повеќе бранови врнежи од дожд и град во одредени региони, што им донесе...

Од мал двор до совршена градина

Доколку имате мал двор или градина, а сакате на отворено да уживате во слободните моменти во текот на денот, со малку креативност и фантазија,...

Штети од град кај лозјата и кај овошките

Прексиноќешното невреме проследено со град што го зафати тиквешкиот регион предизвика штети кај лозовите и кај овошните насади во селата Паликура и Курија. - Оштетени...

Годинава овошките поштедени од априлски мразеви

Во претходните две години земјоделците во Македонија никогаш нема да ги заборават 21 и 22 април, деновите кога надворешните температури дебело паднаа под нулата,...