8.8 C
Skopje
17.10.2021 - 9:06

Ознака: ОВК

На зградата на српската амбасада во Финска поставено знаме на ОВК

На зградата на српската амбасада во Финска, непознати сторители го истакнале знамето на ОВК, кое утрово било отстрането, соопшти Министерството за надворешни работи на...

Се отплеткува ли клопчето и за злосторствата во Македонија

Четирите хашки предмети за извршени злосторства против човештвото беапрефрлени за решавање во Македонија, но правдата за овие случаи никогаш не беше задоволена. Домашни и...

Обезбедени 103 сведоци против Тачи и групата од ОВК

Специјализираното обвинителство на Косово со седиште во Хаг го извести судот дека има неколку изјави на 103 сведоци против Хашим Тачи и другите членови...

Имаат ли допирни точки ИСИС, ОВК и ОНА

Обвиненијата за воени злосторства во Хаг фрлаат нова светлина за постоење на заеднички именител на радикално-милитантните организации Има ли допирни точки исламскиот фундаментализам со Ослободителната...

Хашим Тачи ќе се појави пред судот во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, денеска во 15 часот првпат ќе се појави пред судот во Хаг. Еден од основачите и челните луѓе...

Поранешните лидери на ОВК обвинети за 98 убиства

Поранешните лидери на ОВК Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи се обвинети пред судот во Хаг за најмалку 98 убиства. Тие се...

ЕУЛЕКС упадна во куќата на Хашим Тачи

Припадници на ЕУЛЕКС ја пребаруваат куќата на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, јавуваат приштинските медиуми. Припадниците на таа мисија влегле и во куќата на...

Уапсен поранешен командант на ОВК

Поранешниот командант на ОВК, Салих Мустафа, е уапсен на Косово и префрлен во притвор на посебниот суд во Хаг, задолжен за судење за воените...

Кој ја минира истрагата за воените злосторства на ОВК?

Непознат испраќач доставил 4.000 материјали за сведочење на заштитени сведоци, а од Организацијата на воените ветерани велат дека со првиот пакет добиле и писмо...

Ахмети сведочеше пред Меѓународниот суд за Косово

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денес околу 16.30 часот го напушти ЕУЛЕКС, објектот на меѓународната правна мисија на Европската унија во Косово, каде во...