14.8 C
Skopje
27.9.2021 - 0:26

Ознака: објекти

Може ли напуштените трговски центри да станат станбени објекти

Пренасочувањето од традиционалните модели за купување веќе се случуваше во светот пред пандемијата, но сето тоа се забрза во последните 17 месеци, бидејќи луѓето...

Град Скопје: Нема да се рушат објекти oд СЦ „Борис Трајковски“

Град Скопје ги демантира и отфрла наводите изнесени во денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ, каде од опозициската партија изнесоа тврдења дека ќе се рушат дел...

Молитвата од звучниците на џамиите не е рок-музика

Молитвите и повиците на оџата од џамиите имаат длабок духовен карактер. Како и секоја друга молитва, таа треба да допре до разумот и срцата...

Грантови за отворање на угостителските објекти

ГРЦИЈА Грчката влада ќе им понуди помош од околу 330 милиони евра на рестораните и кафулињата, кои со месеци беа затворени, за да им се...

Најдолното нешто што може да го направи човечката алчност

Во периодот од 1.1.2019 до 31.12.2019 на подрачјето на СВР - Скопје се евидентирани 28 кривичноправни настани што се однесуваат на кривичното дело „кражба...

Офанзива на Општина Центар за отстранување на нелегално изградените објекти

Започнуваме со голема инспекциска акција со која ќе бидат отстранети вкупно 18 нелегално изградени објекти на територијата на општината. Апелирам, инвеститорите и сопствениците на...

Џонсон наложи да се затворат кафулињата, пабовите и рестораните

Британскиот премиер, Борис Џонсон, денеска изјави дека кафулињата, пабовите, рестораните, театрите, кината и спортските сали низ целата земја вечерва ќе бидат затворени и ќе...

Сите објекти за ЛОИ 2020 се завршени навреме

Организаторите на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио летово соопштија дека комплетирањето на центарот „Акватик“ значи дека сите објекти се завршени навреме. Центарот „Акватик“,...

Општината Гази Баба без катастарски запис за своите објекти

Општината не може вистински да стопанисува со училиштата, градинките, домовите на култура и другите објекти додека не бидат запишани катастарски. Не може ниту да...

Утврден предлог-законoт за бесправно изградени објекти

Владата го утврди предлог-законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти што изминатиот период беше предмет на разни анализи и критики во домашната...