Ознака: објавен

Објавен новиот трејлер за „Брзи и бесни 9“

На видеосервисот Јутјуб е објавен новиот трејлер за претстојниот филм „Брзи и бесни 9“. Новото продолжение на популарната филмска франшиза доаѓа оваа пролет, а во...

Објавен првиот роман на Сашо Огненовски

Првиот роман на Сашо Огненовски, „Сивиот плоштад“ е објавен во издание на издавачката куќа „ПНВ Публикации“ од Скопје. Лилјана Пандева во поговорот кон овој...

Објавен романот „Сина месечина“ на Дамир Каракаш

Објавен е најновиот роман на хрватскиот писател Дамир Каракаш насловен „Сина месечина“. Ова дело претставува предвоен роман од повоената хрватска книжевност, приказна што го...

Објавен „Реторички лексикон“ на Трајко Огненовски

„Реторички лексикон на поими и дефиниции“ на Трајко Огненовски е првиот ваков вид лексикографски труд за македонски јазик, кој неодамна го издаде „Македоника литера“....

Објавен тендер за отстранување на линданот од ОХИС

Меѓународен тендер за избор на технологија за отстранување на линданот и неговите изомери од кругот на фабриката ОХИС во Скопје е објавен вчера и...

Објавен трејлерот за документарецот за Леонард Коен

Романтичната врска на легендарниот кантавтор Леонард Коен и Мериен Ихлен е тема на новиот документарен филм „Мериен и Леонард: Зборови на љубовта“, што треба...

Објавен романот „Ги изеде дождот“ на Жарко Милениќ

„Македоника литера“ го објави романот „Ги изеде дождот“ на Жарко Милениќ, во превод од хрватски јазик на Анета Пауноска. Романот почнува да ги следи...

Објавен романот „Оренда“ на Џозеф Бојден

Издавачката куќа „Антолог“ го најави објавувањето на романот „Оренда“ од канадскиот писател Џозеф Бојден, историска сага мотивирана од наследството и културата на домородните народи...

Роман на Бранко Прља ќе биде објавен во САД

Македонскиот писател Бранко Прља потпиша договор со американската издавачка куќа „Далки аркајв прес“ за издавање на неговиот роман на англиски јазик „3 минути и...

Грчките медиуми го објавија договорот

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави документ, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција. Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“...