18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 23:27

Ознака: Објавени

Првпат три режисерки во најтесниот избор за „златен глобус“

Објавени номинациите Првпат во историјата на манифестацијата „Златен глобус“ номинациите за годинашното, 78. доделување беа објавени во средата онлајн, поради актуелната пандемија на коронавирусот. Водителки...

Гаф на Твитер ги откри доверливите цени на вакцините за ЕУ

Белгиската државна секретарка за буџет, Ева де Бликер, вчера на Твитер случајно објави табела со цените на секоја набавена ковид-вакцина од страна на Европската...

Земји со најмногу објавени научни трудови во светот

Американската Национална научна фондација (ННФ) неодамна ги објави податоците што покажуваат дека во светот се објавени 2.555.959 научни и инженерски трудови во 2018 година,...

Објавени имињата на жртвите во земјотресот во Албанија

Албанското министерство за одбрана на својата веб-страница ги објави имињата на 46 лица кои загинаа во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот...

Објавени две нови драми од Томислав Османли

Книгоиздателството „ВиГ Зеница“ од Скопје ја објави книгата „Нови драми“ од македонскиот прозаист и драмски автор Томислав Османли. Книгата содржи две пиеси, едната со...

Објавени српски автори во издание на „Прозарт медиа“

Издавачката куќа „Прозарт медиа“ деновиве објави два романа од двајца познати српски автори на македонски јазик. Станува збор за „Упокојувањето на просекторот Маерхофер“ од...