2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 17:10

Ознака: обука

Њујорк Тајмс“: Пилотите на Боинг тренирале само со ајпад

Многу пилоти во САД биле обучувани да управуваат со Боинг 737 Макс-8 само со помош на ајпад, лекцијата траела еден час и прочитале само...

Започна обуката на воспитувачите за работа со деца во градинките

Првата обука на избраните 30 воспитувачи за јакнење на компетенциите на кадарот во градинките започна денеска, како дел од заедничката соработка со УНИЦЕФ. -Со ова...

Илјада наставници по математика обучени во Штип

Илјада наставници по математика од основните училишта на Источниот регион на Македонија вчера беа обучени во НУЦК „Ацо Шопов“ во Штип. Обуката се организираше на тема:...

Се обучуваат нови 550 кандидати за полицајци

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го посети Центарот за обука во Идризово каде што од септември се реализира едногодишна теренска и практична...

Астронаут се откажа од обуката на НАСА

Првпат во 50 години астронаут се откажа од подготвителните обуки на американската Национална воздухопловна и вселенска администрација (НАСА). Кандидатот за астронаут Роб Калин (34) одлучи...

На Криволак обука на војската на Црна Гора со поддршка на...

На армискиот полигон „Криволак“ припадници на војската на Црна Гора, врз основа на планот за билатерална армиска соработка за годинава, од денеска до први...

Затворите се камп за обука на терористи

Стотици осудени џихадисти ќе бидат ослободени од затвор во наредните неколку години, а нивниот број ќе биде зголемен од оние затвореници што го прифатиле...

Продолжен рокот на огласот за оџачари

Досега за обука за оџачари се пријавиле само шестмина невработени Градот Скопје го продолжи рокот за пријавување на заинтересираните за јавниот оглас за обука за...

Никој не сака да биде оџачар, продолжен рокот за обука

Град Скопје денеска сооошти дека рокот за пријавување на јавниот оглас за обука на оџачари е продолжен до 25 мај 2018 година. На овој...