21.5 C
Skopje
16.7.2019 - 18:48

Ознака: обука

Французи го обучуваа алпинистичкиот тим на МВР, Тимоние присуствуваше на вежбата

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, и францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска присуствуваа на завршната вежба на припадниците на алпинистичкиот тим на Единицата за...

Обука за невработени за отпочнување на сопствен бизнис

Триесет невработени лица од Вардарскиот, Полошкиот, Југозападниот и Североисточниот плански регион од денес почнаа да посетуваат обука за отпочнување на бизнис, спроведена од страна...

Поради руското оружје, САД нема да обучуваат турски воени пилоти

Со одлука на воените власти во САД, запрена е обуката на турските воени пилоти за авиони Ф-35 и тие ќе треба да ги напуштат САД...

Компаниите се вклучуваат во производството на стручен кадар

Со фонд од 12 милиони евра во текот на 10 години ќе се доквалификуваат кадри за потребите на стопанството, а три компании веќе склучиле...

Њујорк Тајмс“: Пилотите на Боинг тренирале само со ајпад

Многу пилоти во САД биле обучувани да управуваат со Боинг 737 Макс-8 само со помош на ајпад, лекцијата траела еден час и прочитале само...

Започна обуката на воспитувачите за работа со деца во градинките

Првата обука на избраните 30 воспитувачи за јакнење на компетенциите на кадарот во градинките започна денеска, како дел од заедничката соработка со УНИЦЕФ. -Со ова...

Илјада наставници по математика обучени во Штип

Илјада наставници по математика од основните училишта на Источниот регион на Македонија вчера беа обучени во НУЦК „Ацо Шопов“ во Штип. Обуката се организираше на тема:...

Се обучуваат нови 550 кандидати за полицајци

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го посети Центарот за обука во Идризово каде што од септември се реализира едногодишна теренска и практична...

Астронаут се откажа од обуката на НАСА

Првпат во 50 години астронаут се откажа од подготвителните обуки на американската Национална воздухопловна и вселенска администрација (НАСА). Кандидатот за астронаут Роб Калин (34) одлучи...

На Криволак обука на војската на Црна Гора со поддршка на...

На армискиот полигон „Криволак“ припадници на војската на Црна Гора, врз основа на планот за билатерална армиска соработка за годинава, од денеска до први...