Ознака: обсе

Претставници на ОБСЕ/ОДИХР и ААВМУ разговараа за претстојниот референдум

Делегација на ОБСЕ/ОДИХР, предводена од вишиот советник за избори, Стивен Мартин денеска во седиштето на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) со...

ОБСЕ го поддржува напредокот на Македонија на домашен и меѓународен план

ОБСЕ ги подржува напорите на Македонија за демократски развој и напредокот на домашен и меѓународен план. Ова на премиерот Зоран Заев му го пренел директорот на...

Соумалаинен: Медиумите живнаа, но уште има критични прашања

Слободата на медиумите во Македонија пополека почнува да заживува, но сепак постојат уште многу критични прашања, вели амбасадорката на ОБСЕ во заминување Нина Соумалаинен. Тој...

ОБСЕ јавува за „сериозни неправилности“ на претседателските избори во Азербејџан

Претседателските избори во Азербејџан на кои победи досегашниот претседател Илхам Алиев со 86 проценти од гласовите, поминаа со „сериозни нерегуларности“ и „недостиг на плурализам“,...

Османи: Мисијата на ОБСЕ одигра важна улога во демократскиот развој на...

Мисијата на ОБСЕ имаше важна улога во надминувањето на бројните предизвици изминатиов период, особено во делот на изборните реформи, но и севкупно, во имплементацијата...

ОБСЕ загрижени за безбедноста на новинарите во Косово

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Арлем Дезир и шефот на мисијата на ОБСЕ во Приштина, Јан Брату изразија длабока загриженост за безбедноста...