Ознака: обсе

ОБСЕ апелира на дијалог меѓу власта и опозицијата во Албанија

Амбасадорот на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард, смета дека е неразумно продолжувањето на политичката криза во Албанија. По средбата со студентите на Универзитетот Луиѓ Гуракуќи...

ОБСЕ: Изборите во Украина компетитивни и слободни

Изборните набљудувачи од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска ги поздравија претседателските избори во Украина и ги оценија како компетитивни и...

ОБСЕ: Откажувањето од пратеничките мандати e без преседан

Амбасадорот на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард, го оцени како чин без преседан и лош пример за регионот откажувањето на албанската опозиција од пратеничките...

ОБСЕ апелира на мирни протести во Тирана, Амбасадата на САД повика...

По предупредувањата на албанската полиција за можни обиди за дестабилизација за време на утрешните ативладини протести и заострената реторка на опозициските лидери, со апел...

ОБСЕ го осуди нападот врз новинарите во Атина

Претставникот за слобода на медиумите при Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Харлем Дезир преку соопштение ги осуди нападите врз новинарите и...

ЕУ и ОБСЕ побараа од албанската опозиција да се врати во...

Амбасадорите на мисиите на ЕУ и на ОБСЕ во Тирана, Луиџи Сореца и Бернд Борчард, на денешната попладневна средба со лидерот на Демократската партија,...

Промовирана бесплатна телефонска линија за помош на новинари

Мисијата на ОБСЕ во Скопје во партнерство со Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска на прес-конференција ја промовираше бесплатната телефонска линија...

Анкета: Мнозинството македонски граѓани се чувствуваат безбедни

Седумдесет и пет отсто од граѓаните на Македонија се чувствуваат многу или главно безбедни, покажа анкетата на ОБСЕ што денеска беше презентирана во Скопје...

Искри на самитот на Г20

Трамп ја откажа средбата со Путин на маргините на самитот на Г20 во Аргентина поради тензиите околу Украина. Истовремено се намалија и очекувањата за...

ОБСЕ загрижен околу системот за регистрација на порталите во Албанија

Претставникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за слобода на медиумите, Арлем Дезир денеска изрази загриженост во врска со новиот систем...