Ознака: обсе

Средба на Заев со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во земјава

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, оствари средба со шефицата на Мисијата за набљудување на изборите ОБСЕ/ОДИХР во државата, Тана де Зулуета. Акцентот на средбата...

Се преземаат сите активности за спроведување на фер и демократски избори

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, оствари средба со Каетана де Зулуета Овтрам, шефица на Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за набљудување на предвремените парламентари избори...

Жерновски и ОБСЕ: Законот за ЈО, ветер во грб на патот...

Во рамките на албанското Претседателство на ОБСЕ за 2020 година, денеска во Скопје беше организирана конференција „Превентивни мерки и спроведување на законот: градење отпорност...

Македонија е на добар пат во справувањето со криминалот и корупцијата

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, се сретна со Паола Северино, специјалната претставничка на претседателството на ОБСЕ за борба против корупцијата. На средбата, како што пренесува...

Чулев: Медиумите се сериозен партнер на МВР во сузбивање на говорот...

Медиумите се важен промотор, фактор во препознавање и сузбивање на говорот на омраза и тие имаат одговорност во подигнување на јавната свест и едукација....

Трипати размисли, потоа кажи

Мисијата на ОБСЕ во писмено предупредување, меѓу другото, ги повикува и членовите и поддржувачите на сите политички партии да се воздржат од изразување и...

Албанија го презема претседавањето со ОБСЕ

Албанија го презема од Словачка претседателството со Организацијата за безбедност и соработка, најавувајќи дека еден од нејзините клучни приоритети ќе бидат напорите за решавање...

ОБСЕ ја поздрави иницијативата за медиумската саморегулација

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиумите Харлем Дезир вчера изрази поддршка за Регистарот на професионални онлајн-медиуми, кој завчера беше промовиран од Здружението...

Димитров на Mинистерски совет на ОБСЕ во Братислава

Делегација на Македонија предводена од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе учествува на 26. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во...

Заев – Која: Придонесуваме за домашната и регионалната безбедност

Премиерот Зоран Заев се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На состанокот е разговарано за актуелната политичка ситуација во...