Ознака: обсе

ОБСЕ во институционална криза, мисиите доведени во опасност?

ОБСЕ се соочува со досега невидена лидерска криза, откако периодов не успеа да постигне политички договор за продолжување на мандатите на четири највисоки позиции...

Дескоска: Потребна е подобра регионална соработка во борбата против организираниот криминал

Корупцијата не познава граници, но истите се користат за прикривање на нелегално стекнатата корист. Поради тоа, неопходна е ефикасна меѓународна соработка за спречување и...

Димитров: Вистинскиот противник е корупцијата

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествуваше на Конференцијата на ОБСЕ на високо ниво посветена на „Доброто владеење и борбата против корупцијата во дигиталната...

ОДИХР ја започнува мисијата за проценка на изборите во земјава

Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР) денеска официјално ја започнува специјалната мисија за проценка на изборите (СМПИ) за предвремените парламентарни...

Димитров: Институциите се подготвени да ги обезбедат сите услови за набљудувачката...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска оствари средба со шефицата на Специјалната изборна оценска мисија на ОБСЕ/ОДИХР, Лаима Лиусија Андрикиене, а во контекст...

Мицкоски и Јанушев на средба со шефицата на ОБСЕ во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со Генералниот секретар Игор Јанушев и советникот за надворешна политика Стефан Андоновски имаа средба со шефицата на Мисијата...

Средба на Заев со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во земјава

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, оствари средба со шефицата на Мисијата за набљудување на изборите ОБСЕ/ОДИХР во државата, Тана де Зулуета. Акцентот на средбата...

Се преземаат сите активности за спроведување на фер и демократски избори

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, оствари средба со Каетана де Зулуета Овтрам, шефица на Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за набљудување на предвремените парламентари избори...

Жерновски и ОБСЕ: Законот за ЈО, ветер во грб на патот...

Во рамките на албанското Претседателство на ОБСЕ за 2020 година, денеска во Скопје беше организирана конференција „Превентивни мерки и спроведување на законот: градење отпорност...

Македонија е на добар пат во справувањето со криминалот и корупцијата

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, се сретна со Паола Северино, специјалната претставничка на претседателството на ОБСЕ за борба против корупцијата. На средбата, како што пренесува...