10.1 C
Skopje
24.4.2019 - 6:41

Ознака: ОБСЕ/ОДИХР

Премиерот Заев се сретна со шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР,...

Претседателските избори се исклучително важни, а отворениот политички дијалог со сите партии е во интерес на државата и граѓаните, е главниот заклучок од денешната...

ОДИХР ќе ангажира 279 набљудувачи за претседателските избори

Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР) ќе ангажира 279 набљудувачи за претстојните претседателски избори, чиј прв круг е закажан за...

Иванов: Не потценувајте ја суверената волја на македонскиот народ

Тивкото мнозинство одлучи, реалност е дека референдумот не успеа. Не обидувајте се да ја измените оваа реалност, порача претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето до...

Двесте набљудувачи на ОБСЕ/ОДИХР го следат референдумскиот процес

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР денеска има околу 100 тимови по двајца набљудувачи распоредени на гласачки места низ државата кои ќе информираат за гласањето на...

Референдумот ќе го следат околу 700 набљудувачи

Политичките партии на овој референдум нема да имаат свои претставници како набљудувачи во гласачкиот процес, со што останува гаранцијата за веродостојноста на гласањето да...

Заев-Петерсен: Референдумот е можност секој да го изрази својот став

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Јан Петерсен, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојниот референдум во...

Петерсен: ОБСЕ/ОДИХР непристрасно ќе го набљудува референдумот

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР во целост ќе ја зачува својата непристрасност при набљудувањето на референдумот. Ангажиран ќе биде тим од 13 експерти, 20 долгорочни...

ОБСЕ/ОДИХР го почна мониторингот на референдумскиот процес

Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОБСЕ/ОДИХР) денеска на прес-конференција формално го означи почетокот на мисијата за набљудување на референдумот што...

ОБСЕ/ОДИХР ќе го следи референдумот со 270 набљудувачи

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров денеска имаше средба со амбасадорот Јан Петерсен, шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, кој го...