8.3 C
Skopje
26.1.2020 - 14:31

Ознака: обраќање

Дескоска: Се надевам дека нема да ја загубиме шансата за преговори...

Министерката за правда, Рената Дескоска се обрати на денешната конференција за министри за правда во Советот на Европа која се одржува во организација на...

Обраќање на британската кралица: Приоритет е излез од ЕУ до 31...

Приоритет на британската влада е да ја напушти Европската Унија до 31 октомври, рече денес кралицата Елизабета Втора. Говорејќи пред парламентот, кој ја утврдува законодавната...

Заев: Интензивно сме посветени на подготовките за членство во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска се обрати на Дијалогот на лидерите, во рамките на Форумот на највисоко ниво на Самитот за целите за одржлив развој,...

Заев им порача на амбасадорите: Максимален фокус кон историската шанса во...

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати на работниот состанок на...

Неефикасните дипломатско-конзуларни претставништва ќе бидат затворени

Анализа за работата на дипломатско-конзуларните претставништва на земјава во странство покажала дека некои од нив не го оправдале постоењето и поради тоа ќе бидат...

Обраќање на Пендаровски на централната свеченост по повод Денот на АРМ

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Македонија, која...

Следете го во живо обраќањето на Гајсер за „Рекет“

Ларис Гајсер, новинарот на италијанскиот весник „Ла Верита“, денеска ќе гостува во радиото „Каподистрија“ во 11 часот и ќе зборува за случајот „Рекет“. Неговото гостување...

Заев: Никој не е привилегиран и никој нема да биде амнестиран

Премиерот Зоран Заев во видеообраќање до јавноста за предлог-законот за Јавно обвинителство порача дека сега е време на конечен пораз на „заробената држава“ и...

Иванов: Ве повикувам да се вклучите во духовната обнова на нашата...

По официјалната церемонија во претседателската Вила Водно, каде беше пречекан папата Франциск, пред државните власти, граѓанското општество и дипломатскиот кор се обратија претседателот во...

Словенечкиот премиер одби да се обрати пред Европарламентот

Словенечкиот премиер Марјан Шарец ја одби понудата на Европскиот парламент следната недела да се обрати пред европратениците и да ги изнесе своите визии за...