32.3 C
Skopje
21.7.2019 - 17:31

Ознака: образование

Само со реформи во образованието ќе се зачува работната сила

Додека ММФ го истакнува технолошкиот развој како едно од решенијата за проблемот со намалувањето на работоспособното население, домашните експерти велат дека во овдешните услови...

Заменик-министерот за образование Атанасов поднесе оставка

Заменикот-министер за образование Петар Атанасов на Фејсбук му се обрати на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата.  Сакам да Ве известам...

МОФ: Средношколците не смеат да бидат заморчиња за тестирање брзи решенија

Младински образовен форум (МОФ) изразува загриженост за спроведувањето на овогодинешното квалификационо тестирање на средношколците кое вчера беше најавено во три средни училишта. Квалификационото тестирање...

Техничките факултети ги покриваат најважните дејности за развој на земјата

Премиерот Зоран Заев ја истакна важноста од техничките науки во неговото обраќање на синоќешното одбележување на 60-годишнината од основањето на Машинскиот факултет, на Факултетот...

Светот на образованието ги брише границите

Во Будва, Црна Гора, неодамна се одржа втората регионална конференција на најдобри наставници на поранешна Југославија под мотото „Светот на образованието ги брише границите“,...

Полуматурантите одлучуваат за своето средно образование

Полуматурантите денес и утре ќе одлучат каде сакаат да го продолжат своето образование, со почнувањето на уписот во средните училишта. Меѓу потребните документи за упис...

Тандем наставници, ученички парламент, настава дома…

Новината за тандем наставници по физичко образование што ја најави министерот Адеми, следува по пишувањата на „Нова Македонија“ дека е потребно вакво нешто за...

Нема реакција од МОН цела година по заклучоците за образовните проблеми

Една година во Министерството за образование има официјален документ со заклучоци од Меѓународната конференција за образованието по природни науки и математика, но примена на...

Основците повеќе нема да учат во саботи

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип...

Учениците од „Јосип Броз Тито“ ќе ја одиграат „Кула Вавилонска“ во...

Драмската секција на средното училиште „Јосип Броз Тито” утре ќе ја одигра претставата „Кула Вавилонска“ на драмскиот аматерски фестивал во Кочани. Претставата е според...