12.8 C
Skopje
23.9.2021 - 10:27

Ознака: обнова

Се комплетира обновата на улицата Абас Емин

ОХРИД По интензивните и сложени градежни активности, кои течеа после­дователно околу 13 месеци, неодамна започна поставувањето на вториот асфалтен слој на коловозот на улицата Абас...

Вистинскиот совет за обнова од пандемијата

Сè додека нема драстично зголемување на инфлацијата, би било добро централните банки да ја задржат нивната експанзивна монетарна политика, но со цел да поддржат...

Повторното отворање на Богородичната црква во Париз се очекува во 2024...

Две години од пожарот Богородичната црква во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети вчера француската министерка...

Колку ќе трае тековната економска обнова?

По ланскиот економски колапс, сега има големи шанси за силен цикличен напредок во економијата. Судејќи по низата важни показатели за економска активност, долгоочекуваниот напредок...

Бајден ја престави најголемата екоомска обнова на САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, на 31 март го претстави својот нов план во Питсбург, Пенсилванија, од кој очекува „да ја создаде најотпорната и најиновативна...

ПОДЕМ ја повикува Владата да помогне за обнова на планинарскиот дом...

Партијата ПОДЕМ денеска преку соопштение ја повика Владата да донесе заклучок со кој ќе им препорача на органите на државната управа, јавните претпријатија, акционерските друштва во...

Бајден да предводи обнова на НАТО

САД не мора да го напуштат новото изменето НАТО, туку можат со мало воено присуство да ја демонстрираат својата посветеност кон алијансата и европските...

Ризикот што го носи фондот за обнова на Европа

За да им помогнат на нивните економии погодени од пандемија, лидерите на Европската Унија (ЕУ) се согласија во јули да позајмат 750 милијарди евра...

Алката што недостига во постпандемиската обнова

Довербата ќе биде клучна за закрепнување од пандемијата на ковид-19 и од рецесијата. Сепак, во текот на изминатите десет години, довербата на луѓето во...

На Македонија ѝ треба комплетна обнова во секој сегмент

Пред крајот на изборната кампања и пред почетокот на изборниот молк, лидерите на двете најголеми партии во државата, Зоран Заев од СДСМ и Христијан...