Ознака: облаци

Роверот „Кјуриосити“ фотографира облаци над Марс

Роверот „Кјуриосити“ на американската вселенска агенција НАСА фотографира облаци на Марс. Фотографиите во низа го прикажуваат движењето на облаците на небото на Марс, а...

Утре облачно и ветровито со температури до 16 степени

Утре, претпладне се очекува умерено до значително облачно време, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен, а по должината на Повардарието...

Ќе дадат ли плод мерките за елиминирање на градоносните облаци

Откако техничарите во радарските центри ќе забележат градоносен облак, тие им јавуваат на операторите со авионите да полетаат, им даваат азимут на облакот, висината...

Владата експериментира со противградната заштита?

Научната јавност не е убедена дека хемиското влијание врз облаците со авионско засејување може да го има очекуваниот ефект Системот со авионско засејување на облаците...

Темните облаци над спогодбата од Нивици

Но истовремено, во Европа и во светла иднина не може да се оди со мрачни багажи зад себе и со тајни фондови, па во...

Црн чад од кејот сé уште ги труе скопјани

Сѐ уште се шират облаци од чад со непријатна миризба од дивата населба на левата страна на Кејот на Вардар, спроти поранешната градска плажа....