16.5 C
Skopje
18.6.2019 - 3:41

Ознака: Обединети нации

Избрани пет непостојани членки на Советот за безбедност

Генералното собрание на ОН ги избра за непостојани членки на Советот за безбедност Нигер, Тунис, Виетнам, Естонија и Свети Винцент и Гренадини. Оваа одлука се...

Голема е веројатноста за нуклерна војна, смета експрет од ОН

Директорката на Институтот при Обединетите нации за истражување проблеми со разоружувањето, Рената Двана, изјави дека веројатноста за започнување нуклеарна војна е највисока од Втората...

Колку новинари загинаа минатата година во име на вистината?

Според Меѓународната федерација за новинари, околу 96 новинари ширум светот загинаа минатата година вршејќи ја својата работа, пренесува „Би-би-си“. Оваа бројка е поголема од бројот...

Тешко оди, а попис мора да има

Со години велев, предлагав, коментирав, презентирав, пишував, имав дебати и што уште не правев за да има што побрзо попис на населението, домаќинствата и...

ОН: Околу 2.500 деца сместени во сирискиот камп Ал Хол

Околу 2.500 деца се наоѓаат во сирискиот камп Ал Хол откако побегнаа од последното упориште на т.н. „Исламска држава“ изјави денеска хуманитарниот координатор на...

Саламе: Конференцијата на ОН во Либија ќе се одржи и покрај...

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за Либија, Гасан Саламе изјави денеска дека е одлучен Либиската национална конференција да се одржи во предвидениот термин и...

САД бара Советот за безбедност на ОН да одржи средба за...

САД побара од Советот за безбедност на Обединетите нации да одржи средба следната недела на која ќе се дискутира за хуманитарната криза во Венецуела. Според...

Игнорирањето на Резолуцијата на ОН за Голанската висорамнина „не е решение”

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави денеска на самитот на Арапската лига во Тунис дека игнорирањето на  Резолуцијата на Советот за безбедност...

ОН: Потребни се нови донации за палестинските бегалци

Пјер Креанбул, претседател на Агенцијата на Обединети Нации (УНРВА) која обезбедува поддршка за повеќе милиони Палестинци бегалци денеска побара од донаторите годинава да бидат...

ОН им препорачаа на своите службеници да не летаат со Боинг...

Обединетите нации им препорачаа денеска на своите службеници да не патуваат со авионите Боинг 737 Макс 8. Одделот за безбедност и сигурност на ОН (УНДСС)...