24.2 C
Skopje
25.4.2019 - 18:44

Ознака: Обединети нации

ОН: Околу 2.500 деца сместени во сирискиот камп Ал Хол

Околу 2.500 деца се наоѓаат во сирискиот камп Ал Хол откако побегнаа од последното упориште на т.н. „Исламска држава“ изјави денеска хуманитарниот координатор на...

Саламе: Конференцијата на ОН во Либија ќе се одржи и покрај...

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за Либија, Гасан Саламе изјави денеска дека е одлучен Либиската национална конференција да се одржи во предвидениот термин и...

САД бара Советот за безбедност на ОН да одржи средба за...

САД побара од Советот за безбедност на Обединетите нации да одржи средба следната недела на која ќе се дискутира за хуманитарната криза во Венецуела. Според...

Игнорирањето на Резолуцијата на ОН за Голанската висорамнина „не е решение”

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави денеска на самитот на Арапската лига во Тунис дека игнорирањето на  Резолуцијата на Советот за безбедност...

ОН: Потребни се нови донации за палестинските бегалци

Пјер Креанбул, претседател на Агенцијата на Обединети Нации (УНРВА) која обезбедува поддршка за повеќе милиони Палестинци бегалци денеска побара од донаторите годинава да бидат...

ОН им препорачаа на своите службеници да не летаат со Боинг...

Обединетите нации им препорачаа денеска на своите службеници да не патуваат со авионите Боинг 737 Макс 8. Одделот за безбедност и сигурност на ОН (УНДСС)...

ОН: Пад на производството на храна, милиони луѓе гладуваат

Обединетите нации денеска предупредија дека производството на храна во Северна Кореја минатата година достигнало најниско ниво во последните 10 години, а милиони луѓе во...

Мали сипаници, големи проблеми – морбилите повторно му се закануваат на...

Уницеф предупреди и повика за подобрени кампањи за вакцинација, откако светот се соочува со шокантен пораст и повторна појава на малите сипаници (морбили) на...

Харадинај: Косово ја прекина комуникацијата со УНМИК

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај соопшти дека Косово ја прекина комуникацијата со Мисијата на Обединетите нации во Косово (УНМИК), додавајќи дека писмата што оваа Мисија...

Можно ли е да се побие спогодбата со Грција?

Мачниот процес за рекомпонирање на двотретинското мнозинство за изгласување на уставните измени, барем до вчера, не го намали оптимизмот на премиерот Зоран Заев и...