Ознака: Обединетите нации

Арсенал се приклучи на акцискиот план на Обединетите нации за климата

Арсенал е прв фудбалски клуб во Велика Британија што организира систем на складирање енергија, засади повеќе од 29.000 дрвја во тренинг-центарот, инсталира систем за...

Либиските завојувани страни постигнаа договор за примирје

Завојуваните ривалски влади во Либија објавија во одделни соопштенија дека ќе ги прекинат сите непријателства и наскоро ќе организираат национални избори, а овој потег...

Пекинг: Изјавата на комесарката на ОН за Хонгконг е грубо мешање...

Изјавите на комесарката на ООН за човекови права, Мишел Башеле, за законот за национална безбедност во Хонгконг претставуваат грубо мешање во суверенитетот и внатрешните...

Со обуки и образование ќе се премостува јазот во градежништвото и...

Програмата за развој на Обединетите нации, во партнерство со Министерството за образование и наука (МОН) и со поддршка на Владата на Обединетото Кралство на...

Спасовски-Дуџак: Добро се справуваме со ситуацијата со коронавирусот, ОН се подготвени...

Премиерот, Оливер Спасовски, се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации во Македонија. - На средбата е разговарано за мерките што ги презема...

Русија и Кина бараат од ОН укинување на санкциите поради коронавирусот

Русија, Кина и шест други земји ги повикаа Обединетите нации да ги укинат трговски санкции, кои би можеле да ја попречат борбата против коронавирусот,...

Почина човекот кој одигра клучна улога во прекинот на војната меѓу...

Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации, Хавиер Перез де Кулеар почина во 100-тата година од животот, соопштија ОН. Перуанскиот политичар ја извршуваше должноста генерален секретар...

Мировниот план на Трамп го подели светот

Европската Унија соопшти дека останува определена за „договореното и одржливо решение за две држави на Блискиот Исток“, веднаш откако американскиот претседател Доналд Трамп го...

Светот треба да се подготви за климатските бегалци

Милиони луѓе се протерани од своите домови од влијанието на климатските промени, рече високиот комесар на ОН за бегалци, Филипо Гранди, предупредувајќи дека светот...

Женева: Загадувањето на воздухот е причина за седум милиони смртни случаи...

Седум милиони луѓе умираат од загадување на воздухот годишно низ целиот свет, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО). Според оваа организација на Обединетите нации,...