15.8 C
Skopje
18.10.2021 - 15:09

Ознака: Обединетите Арапски Емирати

Најмал број заразени месецов во Обединетите Арапски Емирати

Престолонаследникот на Абу Даби, Мохамед бин Зајед денеска изјави дека во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) месецов се регистрирани најмал број заразени со ковид-19 од...

Емиратите ѝ донираа на Македонија опрема и тестови за коронавирус

Обединетите Арапски Емирати ѝ донираа на Македонија десет тони помош за борбата против пандемијата предизвикана од коронавирусот. Доделената помош е во рамките на Емиирејтс еид...

Нивната космополитска уметничка сцена никогаш нема да биде иста

Обединетите Арапски Емирати во криза Правливата и песоклива авенија Алсеркал, истакнат уметнички кварт во Дубаи, остана пуста. На задниот влез во индустриската зона, чувар со...

Во Вашингтон потпишан историски договор меѓу Израел, ОАЕ и Бахреин

Во Вашингтон беше потпишан историски договор за воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати и Бахреин. Договорот беше потпишан во присуство на...

Како пандемијата ги зближи регионалните ривали

Постигнатиот договор меѓу ОАЕ и Израел со посредство на САД е добар знак за регионот што ќе ја подобри арапско-израелската комуникација, при што аналитичарите...

Емиратите ја испратија првата ракета во мисија на Марс

Обединетите Арапски Емирати денеска ја лансираа својата прва мисија на Марс од космодромот во Јапонија со помош на јапонска ракета, што е прва меѓупланетарна...

Дубаи го затвора најфрекфентниот аеродром во светот

Обединетите Арапски Емирати соопштија дека ги затвораат аеродромите и дека се откажуваат сите летови за две недели заради коронавирусот. Аеродромот во Дубаи е најфреквентен во...

Иран повторно заплени танкер во Персискиот Залив

Иранската револуционерна гарда заплени уште еден танкер во Персискиот Залив поради наводно криумчарење на 250.000 литри дизел гориво во Обединетите Арапски Емирати, објави иранската...

Обединетите Арапски Емирати на граѓаните им простува долг од 87 милиони...

Фондот за порамнување долгови во во Обединетите Арапски Емирати објави план за отпишување на кредити во вредност од 361 милион дирхами (речиси 87 милиони...

Државјанката на ОАЕ ја напушти Македонија

Четириесет и двегодишната државјанка од Обединетите Арапски Емирати, Хинд Аболоки, ја напушти државава откако македонските власти ѝ го одбија барањето за азил. Таа пристигна...