Ознака: обвинувања

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение порача дека СДСМ и Зоран...

Народната банка ги отфрла обвинувањата за стечајот на Еуростандард банка

Народната банка ги отфрла како целосно неточни обвинувањата на Трифун Костовски, еден од доминантните сопственици на Еуростандард банка АД Скопје – сега во стечај,...

Ерменија ги отфрла обвинувањата на Баку за подготвување терористички напади

Службата за национална безбедност на Ерменија ги отфрли како апсурдни обвинувањата на Азербејџан за заговор за терористички напади на прометни јавни места на нејзина...

Трамп ги отфрли обвинувањата од книгата на Болтон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ги отфрли обвинувањата од книгата на неговиот поранешен советник за национална безбедност, Џон Болтон. Тој кажа дека книгата, која ќе...

Партиите продолжуваат со меѓусебни обвинувања за бројот на новозаболени

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ преку соопштенија меѓусебно продолжуваат да се обвинуваат за состојбата со ковид-19 и бројот на новозаболени во државата. Додека власта бара вина кај...

Бајден: Обвинувањата на Трамп на сметка на моето семејство се чиста...

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, кој е демократски претседателски кандидат за изборите во 2020, одговори на обвинувањата на претседателот Трамп за релациите на...

Тешки обвинувања против славниот тенор Пласидо Доминго

Еден од најмоќните и најпопуларни личности во светот на операта, Пласидо Доминго, се соочува со обвинение дека ги принудувал жените да имаат сексуални односи...

Молкот на Харадинај пред сериозните обвинувања од Хаг?

Косово Ако не е виновен, тој нема да го плаќа меѓународниот тим на адвокати да го бранат во оваа фаза. Очигледно Харадинај се соочува со...

Трамп ги поздрави републиканците што не ја поддржаа резолуцијата за расизам

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази задоволство и ги поздрави членовите на Републиканската партија во Претставничкиот дом, кои речиси едногласно се искажаа против резолуцијата за...

Сериозни обвинувања за дискриминација, уцени и закани

Релациите меѓу актуелната влада и ИВЗ веќе подолг период се затегнати, а ескалираа по одлуката за стопирање на реконструкцијата на Алипашината џамија во Охрид...