Ознака: обвинител

Јавноста бара оставка од јавниот обвинител, кој е масон

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ вчера упати порака до сите членови на здружението на слободните ѕидари, а кои работат некаква јавна работа или се...

И Европа не може да избере обвинител

Иако навидум изгледа исто, и процесот со избор на европски обвинител се развлекува онака како што се развлекува кај нас изборот за нов специјален...

Обвинител врши увид на местото на железничката несреќа

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје раководи со увидот на лице место на несреќата што се случи утринава на железничкиот премин на...

Извршителка од Скопје пријавила обид за физички напад од гостиварец

Гостиварец со закани и навреди и обид за физички напад спречил извршителка од Скопје да постапи по девет предмети за извршување против неговиот син. -...

Џек Смит нов специјален обвинител

Европската Унија го назначи американскиот обвинител Џек Смит за нов специјален обвинител за воени злосторства во Косово и Метохија. Смит ќе го наследи првиот специјализиран...