Ознака: обвинителство

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“

Обвинителството бара поранешниот премиер Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, поранешниот директорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата мајка Ратка...

Петмина вработени во МВР и посредникот признаа дека фалсификувале пасоши, останатите...

Лицето кое беше осомничено дека е посредник и пет лица кои работат во управните служби на МВР се изјаснија за виновни во случајот „Двојник“,...

Фатиме Фетаи избрана за обвинителка во Вишото јавно обвинителство Скопје

Фатиме Фетаи, Бурим Рустеми, Снежана Бундалевска-Георгиевска, Сашо Рајчев и Наум Пановски се избрани за обвинители во Вишото јавно обвинителство Скопје на  денешната седница на...

Тројца обвинители од поранешното СЈО го засилуваат тимот на Рускоска

Пет кандидати, од кои тројца обвинители од поранешното Специјално јавно обвинителство, се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за гонење на организиран криминал...

Ја избодел сопругата до смрт во стан на пријатели по меѓусебна...

Детали за убиството во Струга Дежурен јавен обвинител од струшкото Основно јавно обвинителство синоќа изврши увид во стан во Струга каде маж си ја уби...

Јовески: Истрагата за „Двојник“ се проширува, никој нема да биде заштитен

Јавното обвинителство ќе ја прошири истрагата за предметот „Двојник“ за издавањето на нелегални пасоши, соопшти синоќа државниот обвинител Љубомир Јовески, нагласувајќи дека никој нема...

Обвинителството врши претрес во фирмата „Инвока гроуп“

Се врши претрес во просторите на фирмата „Инвока гроуп“ и во домот на сопственикот на фирмата, по наредба на Основното јавно обвинителството за гонење...

Најдовме помалку дрога од очекуваното, наркобосовите се во бегство

Рускоска за акцијата во Грчец Акцијата за пронаоѓање дрога при сузбивањето на криминалните групи била пробиена во Грчец, а најголемата количина дрога е пронајдена во...

Рускоска: Цела година се собираа докази за акцијата во Грчец и...

Се слушале телефони, се следеле осомничени и цела година се собирале докази, ова обвинителката Вилма Рускоска го изјави за акцијата спроведена во Грчец и...

Рускоска дала исказ за бегството на Мијалков, во предметот за кој...

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, во емисијата „Стадион“ на „Канал 77“ истакна дека дала исказ за случајот со...