18.3 C
Skopje
26.2.2020 - 15:13

Ознака: обвинителство

Националните телевизии се жалат од пиратеријата на кабелските оператори

Десетици пријави против кабелските оператори се проследени до Обвинителството, но тоа не постапува по нив, а телевизиите со години се тероризирани од пиратеријата што...

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителство и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повика на протест во 18 часот, кој ќе започне пред Обвинителството, а ќе заврши пред Врховниот суд. - Ги повикувам...

СДСМ маршира за правда во Скопје

Вечерва во Скопје започна „Маршот за правда“ во организација на владејачката СДСМ. Граѓанскиот марш започна пред Собранието на Република Македонија, од каде насобраните граѓани...

Милески до Јовановски: На Орце ова му се најтешки моменти во...

Во вториот фајл од разговорите кои осудениот Зоран Милески ги доставил до Обвинителството поврзани со случајот „Рекет“ се слушаат муабети меѓу него и обвинетиот...

Поднесено обвинение против Емил Јакимовски

Скопското обвинителство поднесе обвинение против Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистрар, за семејно насилство и за заканите упатени кон новинарката Мери Јордановска. Според...

Обвинителството бара притвор за Емил Јакимовски

По речиси 20-часовен распит во полициска станица, Oбвинителството бара притвор за Емил Јакимовски, поранешен член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен вработен во Централниот регистар. Јакимовски периодов...

Обвинителство утврди дека печката за согорување на медицински отпад на „Дрисла“...

Скопското обвинителство ја затвори истрагата за депонијата „Дрисла“, која беше отворена по допрен глас за незаконито согорување медицински отпад и донесе резолуција дека нема...

Стоилковски: Владата и Обвинителството да кажат кој сѐ е вмешан во...

Секому му е јасно дека „Рекет“ не застанува на тројцата обвинети и дека спрегата на Зоран Заев со обвинитеството во пупка ги кријат вистинските...

Ременски, Јовановски и Мандиќ обвинети за случајот со Меѓународен сојуз

Обвинителството за организиран криминал и корупција поднесе обвинение за случајот „Меѓународен сојуз“ против пет лица и тоа заменик-претседателката на Меѓународниот Сојуз – Јасна Мандиќ,...

Јовески најави поединечно оценување на сите обвинители

Јавниот обвинител, Љубомир Јовески, најави поеднинечно оценување на работата на јавните обвинители преку систем за утврдување на резултатите на обвинителите. - На овој начин ќе...