Ознака: обвинет

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој е осуден за помалите обвиненија...

Обвинет во „Диво Насеље“ ѝ пратил материјали за „Монструм“ на Фетаи

Обвинетиот во случајот „Диво Насеље“ Шефчет Халачи, во јуни годинава на обвинителката Фатиме Фетаи ѝ испратил прислушувани материјали поврзани со случајот „Монструм”. Халачи ја контактирал...

Пожарникар во Австралија обвинет за подметнување шумски пожари

Доброволен австралиски пожарникар е обвинет дека намерно подметнал пожар за време на огнената ситихија која ја погоди Австралија. Полицијата уапсила 19-годишно момче поради седум потпалувања...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелски јавен обвинител го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху за мито, измама и кршење на довербата во три одделни случаи. За Нетанјаху се вели дека...

Поранешен министер на Малдиви обвинет дека зел поткуп за признавање на...

Поранешниот министер за надворешни работи на Малдиви, Ахмед Шахид е обвинет дека примил два милиона долари за признавање на независноста на Косово. Медиумите на Малдиви...

Обвинет убиецот на Бурим Идризи

Обвинителството до Кривичниот суд Скопје достави обвинение против едно лице, кое се товари за убиството на Бурим Идризи, кое се случи пред речиси две...

Водач на мексиканска црква обвинет за силување и детска порнографија

Водачот на една црква со седиште во Мексико, за која се проценува дека има над од 1 милион следбеници низ целиот свет, беше уапсен...

Добитник на Нобелова награда обвинет за сексуален напад

Активистка за нуклеарно разоружување го обвини за сексуален напад поранешниот претседател на Костарика и добитник на Нобелова награда за мир Оскар Ариас. Ариас демантира дека...

Режисерот Борис Кобал обвинет за плагијат

Театарската јавност во Словенија, но и пошироко во регионов, деновиве е свртена кон Словенечкиот театар од Целје, кој од репертоарот само по неколку изведби...

ЈО поднесе обвинение против лицето кое го нападна лидерот на ЛДП

Основното јавно обвинителство поднесе обвинителен предлог против лицето кое на 25 март на плоштадот „Македонија“ го нападна пратеникот и лидер на ЛДП Горан Милевски.  Обвинетиот...