Ознака: обвинение

Косово обвини 12 лица за злоупотреба на пензискиот фонд за ветерани

Главниот обвинител на Косово, Александар Луземи покрена обвиненија против 12 лица, вклучително и високи државни службеници, за злоупотреба на пензискиот фонд, наведувајќи дека осомничените...

Поднесено обвинение против две лица за убиството на Никола Саздовски

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката „притвор“ против две лица за сторено кривично дело „убиство“ од...

ОБСЕ: Времето меѓу поднесување обвинение и неговото потврдување е предолго

Многу од обвиненијата поднесени од специјалното јавно обвинителство (СЈО) кон крајот на јуни 2017 година се потврдени пет-шест месеци подоцна што укажува дека е...

ОБСЕ: Предолго е времето меѓу поднесување на обвинение и неговото потврдување

Многу од обвиненијата поднесени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кон крајот на јуни 2017 година се потврдени пет-шест месеци подоцна што укажува дека е...

Уште една жена го обвини Вајнштајн за силување

Обвинителството на Њујорк синоќа објави дека е поднесено ново обвинение против поранешниот продуцент Харви Ванштајн, кој веќе е обвинет за силување и сексуално злоупотребување...

Прифатено обвинението за настаните во Собранието од 27 април

Кривичниот суд соопшти дека е прифатен обвинителниот акт поднесен од Јавното обвинителство за настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година. -...

Вајнстин обвинет за силување

Обвинител на Менхетен покрена обвинение против американскиот продуцент Харви Вајнстин за силување и кривично сексуално дело. Обвинителот Сајрус Р. Венс во образложението за обвинението истакна...

Подигнато обвинение против поранешен претседател на Јужна Кореја

Против поранешниот претседател на Јужна Кореја Ли Мјун-бак подигнато е обвинение поради наводи за мито. Ли беше претседател на Јужна Кореја од 2008 до 2013...