Ознака: обвинение

Поднесено обвинение против Јанакиески, Вељаноски, Ристовски и Атанасовски

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска поднесе обвинение против ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, експретседателот на Собрание...

Обвинение за насилник кој цела ноќ ја малтретирал својата партнерка

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против босански државјанин кој ја заклучил партнерката во стан во Скопје и цела...

Обвинение за убиството во угостителски објект во Кичево

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение против едно лице за сторено кривично дело „убиство“. Со поднесеното обвинение, надлежниот јавен обвинител до Судот достави и...

Поднесено обвинение за родителите чии деца настрадаа во пожарот во Велес

Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против две лица – жена на возраст од 38 години и маж...

Уште едно обвинение против поранешниот претседател на „Нисан“

Против поранешниот претседател на „Нисан“ Карлос Госн се подготвува ново обвинение за злоупотреба на доверба, јавија денеска јапонските медиуми. Обвиненијата се однесуваат на плаќање од...

Немиот набљудувач на нацистичките злосторства ќе се соочи со правдата

Германските обвинители денеска обвинија 92-годишен поранешен стражар во нацистички концентрационен логор како соучесник во масовните убиства, во еден од последните судски процеси за злосторства...

Поранешниот директор на Фолксваген обвинет за измама

Германските обвинители поднесоа обвиние против поранешниот директор на Фолксваген Мартин Винтеркорн и четири други лица за измама и други престапи поврзани со долгогодишните напори...

Напаѓачот во Крајстчрч обвинет за 50 убиства и 39 обиди за...

Новозеландската полиција го прошири обвинението против австралискиот екстремист Брентон Тарант (28), кој уби 50 луѓе во нападот на две џамии во Крајстчрч. Тарант првично беше...

Обвинение против 20-годишен дилер на кокаин од Арачиново

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинение против 20-годишник од скопско Арачиново, осомничен за кривично дело „неовластено производство и пуштање...

Поднесено обвинение за обид за изнуда против едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против лице дека сторило кривично дело – Изнуда, предвидено и казниво согласно член 258 став 2 во...