Ознака: обвинение

Јовановски, Јанева и Милевски седнуваат на обвинителна клупа за „Рекет“

Судот им ги отфрли сите приговори на Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски и во целост го одобри обвинението за предметот „Рекет“. - Советот...

Поднесен обвинителен акт против 11 лица, меѓу кои е еден поранешен...

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави обвинителен акт против 11 лица, меѓу кои е и еден поранешен градоначалник, до...

Осум судии се изземале од оценување на обвинението за упадот во...

Совет од судии за оценка на обвинителениот акт за организаторите на настаните од 27 април во Собранието, на 4 ноември закажа седница за оценка...

Поднесено обвинение за „Рекет“, Јанева прибавила 50 илјади евра и мебел

Обвинителството поднесе обвинение против Бојан Јовановски, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева и Зоран Милевски - Кичеец, обвинети во случајот „Рекет“. Од Обвинителството информираат дека две...

Се очекува обвинението за „Рекет“

Обвинението за „Рекет“ за тројцата обвинети Катица Јанева, Бојан Јовановски - Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец ќе биде поднесено денеска, како што...

Поднесено обвинение за злоупотреба на службена положба во Централниот регистар

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против четири лица, од кои едно се товари за кривично дело – Злоупотреба на службената положба и...

Поднесено обвинение за убиството на Пино Секондо

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен акт против едно лице за кривично дело - убиство. -...

Попусто ли се потрошени и труд и време и пари

И покрај потрошените над десет милиони евра, институцијата што требаше на голема врата да го воведе, поточно во апсолутна мера да го практикува принципот...

Обвинение за дваесет лица во предметот „Чичек“ 

По сеопфатна истражна постапка што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја спроведува од февруари годинава против 21 лице, надлежен...

Обвинение за скопјанец во чиј дом беа пронајдени дрога и оружје

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот Основен кривичен суд – Скопје достави обвинение против едно лице за недозволено изработување, држење и тргување со оружје. При...