9.4 C
Skopje
20.4.2019 - 22:47

Ознака: обвинение

Немиот набљудувач на нацистичките злосторства ќе се соочи со правдата

Германските обвинители денеска обвинија 92-годишен поранешен стражар во нацистички концентрационен логор како соучесник во масовните убиства, во еден од последните судски процеси за злосторства...

Поранешниот директор на Фолксваген обвинет за измама

Германските обвинители поднесоа обвиние против поранешниот директор на Фолксваген Мартин Винтеркорн и четири други лица за измама и други престапи поврзани со долгогодишните напори...

Напаѓачот во Крајстчрч обвинет за 50 убиства и 39 обиди за...

Новозеландската полиција го прошири обвинението против австралискиот екстремист Брентон Тарант (28), кој уби 50 луѓе во нападот на две џамии во Крајстчрч. Тарант првично беше...

Обвинение против 20-годишен дилер на кокаин од Арачиново

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинение против 20-годишник од скопско Арачиново, осомничен за кривично дело „неовластено производство и пуштање...

Поднесено обвинение за обид за изнуда против едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против лице дека сторило кривично дело – Изнуда, предвидено и казниво согласно член 258 став 2 во...

Салмонд: Не сум сторил никакво кривично дело

Поранешниот прв министер на Шкотска, Алекс Салмонд денеска се појави пред Судот во Единбург, откако беше обвинет за засега непознати престапи, при што изјави...

ОЈО: Поднесено обвинение против 26-годишник за поседување оружје и дрога

Основното јавно обвинителство Скопје до Кривичниот суд достави обвинение против 26-годишно лице кое се товари дека сторило кривични дела – неовластено производство и пуштање...

Русковска: Обвинението за „27 април“ не претрпе суштински измени

Обвинителниот акт за случајот „27 април“ не претрпе суштински измени и останува истото кривично дело, изјави денеска пред Кривичниот суд јавната обвинителка Вилма Русковска. –...

ОЈО: Обвинение за татко и син кои неовластено држеле оружје и...

Скопското Јавно обвинителство поднесе обвинение против татко и син од Скопје за неовластено поседување оружје и дрога. Таткото, како што соопшти денеска Обвинителството е...

Обвиненијата за силување не му пречат на Роналдо

Кристијано Роналдо не е под влијание на тековната истрага, во врска со обвинувањата за силување против него. Ова го откри неговиот тренер, Масимилијано Алегри...