10.8 C
Skopje
25.10.2021 - 13:22

Ознака: оае

Шеикот од Дубаи се послужил со „Пегаз“ во правната борба против...

Шеикот Мохамед бин Рашид ал-Мактум (69), милијардер кој владее со богатиот емират на Дубаи, најмил агенти кои го хакирале телефонот на принцезата Хаја бинт...

Светот е загрижен за принцезата Латифа по нејзиното отсуство од јавноста

Канцеларијата на Високиот комесаријат на ООН изрази загриженост за животот и безбедноста на принцезата Латифа бин Мохамед ал-Мактум (35), ќерка на шеикот Мохамед бин...

Британија бара доказ дека принцезата Латифа е жива

Обединетите нации ќе започнат истрага за принцезата Латифа, ќерка на владетелот на Дубаи, која го обвини нејзиниот татко дека ја држи во заложништво од...

Објавена првата фотографија од Марс снимена од сондата „Амал“ на ОАЕ

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) ја објавија првата фотографија од Марс, снимена од нивната сонда „Амал“ (надеж) која кружи околу Црвената планета. На фотографијата снимена на...

Вселенското летало „Надеж“ на Обединети Арапски Емирати влегло во орбитата на...

Првoто вселенско летало на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), „Надеж“, успешно влегло во орбитата на Марс по седуммесечно патување, со што се овозможува да испраќа...

Банките од Израел и ОАЕ почнуваат преговори за соработка

Најголемата банка во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) „Фрст Абу Даби бенк“ (ФАБ) најави дека наскоро ќе почне преговорите за соработка со израелските финансиски институции,...

Махмуд Абас ги предупреди другите арапски земји да не ги нормализираат...

Претседателот на Палестинската самоуправа, Махмуд Абас, го осуди договорот за нормализација на односите меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел на заедничката средба на палестинското...

Внатрешни несогласувања ја одложија посетата на израелската делегација на ОАЕ

Внатрешните несогласувања доведоа до одложување на посетата на израелската делегација на Обединетите Арапски Емирати за финализирање на деталите за договорот за нормализирање на односите...

Како 11 септември и пандемијата ги зближија регионалните ривали

Спогодбата за нормализација на односите помеѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел што го изненади светот, е плод на 20-годишните напори да се остварат односи...

Деталите од историскиот договор помеѓу Израел и ОАЕ се нејасни, но...

Договорот за воспоставување формални дипломатски врски, колку и да е историски, сепак нема да влијае врз регионот Економист Ова беше важен, но некако, на крајот разочарувачки...