Ознака: нуклеарно оружје

Русија тестираше ново нуклеарно оружје

Руската војска тестира низа нови нуклеарни и други оружја, вклучувајќи го и ласерско оружје, како и нуклеарна крстосувачка ракета со неограничен дострел, соопшти денеска...

Нуклеарното оружје се намалува, но државите продолжуваат да го модернизираат својот...

Вкупната количина на нуклеарно оружје во светот се намалува, но сите нуклеарни држави продолжуваат да ги модернизираат своите арсенали, стои во најновиот извештај за...

Ердоган: Цел свет мора да биде исчистен од нуклеарно оружје

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека светот мора конечно да биде исчистен од нуклеарно оружје и изрази поддршка за идејата нуклеарната енергија да...