7.9 C
Skopje
4.12.2020 - 21:41

Ознака: нуклеарно оружје

Повеќе не важи Договорот за ракети од мал и среден дострел...

Руските власти соопштија дека е завршен Договорот за ограничување на нуклеарното оружје со среден домет, обвинувајќи ги САД дека се одговорни за тоа, но...

Меј: Со компромис да го спречиме Иран да развива нуклеарно оружје

Постигнувањето компромис со Иран е најдобар начин земјата да се спречи да развива нуклеарно оружје, изјави британската премиерка Тереза Меј. Во последниот долг говор пред...

Нуклеарните тајни на НАТО во Европа откриени по грешка

Неодамна објавениот, а брзо потоа и избришан документ од страна на тело на НАТО ја разбранува јавноста во Европа, поради наводната потврда за долгогодишната...

Нуклеарниот арсенал се намалува, ризикот за конфликт се зголемува

Глобалниот нуклеарен арсенал во последната година е намален, според Меѓународниот институт за истражување на мирот (СИПРИ), но ризикот за нукеарен конфликт е зголемен, пренесува...

Трамп: Иран не треба да има нуклеарно оружје

Американскиот претседател Доналд Трамп го намали значењето на разликите со Франција околу Иран, кажувајќи му на Макрон дека двајцата се согласуваат дека Техеран не...

Трамп подготвен да се справи со одговорноста за притискање на „нуклеарното...

Ако и кога ќе дојде време за тоа, американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен за огромната одговорност за притискање на „нуклеарното копче“, изјави тој...

Гласната тишина на Израел за време на американско-иранските тензии

Информациите дека израелски ракети погодиле неколку цели во близина на Дамаск во Сирија буквално беа занемени од пеењето и играњето на евровизиското финале во...

Тајна израелска мисија ја спречила ИД да стигне до нуклеарно оружје?

За време на сириската граѓанска војна во 2014 година, Исламска држава (ИД), наводно, успеала под своја контрола да преземе локација во сириската пустина, која...

Русија предупредува дека САД ќе користи нуклеарно оружје во Европа

Со распоредувањето на нуклеарно оружје во Европа, САД се подготвуваат да го користат со дозвола од не-нуклеарни европски држави, изјави за „Спутник“ Владимир Ермаков,...

Израел нема да дозволи Иран да поседува нуклеарно оружје

Израел нема да му дозволи на Иран да поседува нуклеарно оружје, порача израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, откако Техеран најави дека ќе престане да се...