Ознака: нуклеарно оружје

Британската влада не открива кој е одговорен за нуклеарните кодови во...

Британската влада одби да каже кој е одговорен за нуклеарните кодови на Велика Британија, додека Борис Џонсон се лекува на интензивна нега поради компликациите...

Американската нуклеарна тријада е имуна на коронавирусот?

Министерството за одбрана на САД воведе мерки за чување на здравјето во домашните бази со цел да ги заштити воените сили и нивните семејства...

Иран има доволно резерви за нуклеарно оружје

Иранските резерви на збогатен ураниум се повеќе од пет пати повисоки од ограничувањата пропишани со иранскиот нуклеарен договор постигнат во 2015 година меѓу Техеран...

Трамп се заканува со најмоќно нуклеарно оружје

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека САД ќе го создадат „најмоќното“ нуклеарно оружје во светот доколку не потпишат никаков договор со Русија за контрола...

Франција стравува од можното нуклеарно вооружување на Иран

Иран би можел да има нуклеарно оружје за една до две години ако продолжи да го крши нуклеарниот договор од 2015 година, изјави денеска...

„Божиќниот подарок“ на Ким Јонг-ун ги држи Американците во неизвесност

Автор: Џоби Ворик Вашингтон пост Пред Северна Кореја да лансира својата прва интерконтинентална балистичка ракета (ИКБМ) во 2017 година, научниците го тестираа најновиот ракетен мотор со...

Нуклеарните суперсили немаат време за нова голема спогодба

Русија официјално им предложи на САД продолжување на договорот за контрола на нуклеарно оружје „Нов СТАРТ“ на пет години, иако Москва е подготвена и...

Папата го повика светот да се откаже од нуклеарната енергија

Папата Франциско го повика светот да се ослободи од нуклеарната енергија доколку сака иднината да им ја остави на идните генерации. - Мораме да донесеме...

Спас за контролата на нуклеарното оружје

Целта на контролата на нуклеарното оружје е очигледна, но средствата за нејзино постигнување се многу сложени. Тоа што успеваше во минатото, сега не функционира...

Путин му предупредување за Вашингтон околу нуклеарното оружје

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Русија ќе биде принудена да започне да развива нуклеарни ракети од краток и среден дострел доколку САД го...