Ознака: нуклеарно оружје

Ким Јонг-ун се заканува со нуклеарно оружје во случај на „американска...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун се закани со проширување на нуклеарниот арсенал и развој на пософистицирани системи за нуклеарно оружје. Тој вели дека иднината на...

Симулација ги покажува разорните ефекти од експлозијата на атомска бомба

Што би се случило ако нуклеарна бомба 100 пати поголема од онаа фрлена врз Хирошима погоди град со четири милиони жители? Тешко може да...

Нуклеарното оружје на Северна Кореја ќе го „штити“ светот од војни?

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун кажа дека верува оти неговата држава веќе нема да треба да води војни бидејќи нејзиниот нуклеарен арсенал ја гарантира безбедноста,...

Новите тврдења на Болтон се „нуклеарни“

Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Џон Болтон, во изјава за „Гардијан“ кажа дека Белата куќа одржувала разговори за продолжување...

Што се крие зад мистериозната експлозија во иранскиот нуклеарен објект?

Силната експлозија во иранскиот нуклеарен објект што се случи минатата недела веројатно претставува саботажа, истакнаа разузнавачите и експертите за оружје, но аналитичарите имаат поделени...

Најголемата американска нуклеарна бомба „Б-83“ ја штити Земјата од вселенски закани

„Б-83“ е една од двете ненаведувани бомби кои САД ги одржуваат во рамките на нивниот арсенал по Студената војна, пренесува „Нешнл интерест“. Покрај интерконтиненталните...

Сегашната нуклеарна трка е пострашна од претходната

Додека трае пандемијата, светските лидери разбирливо се преокупирани со заканата од заразата. Но има други опасности по човештвото што бараат внимание. Една од најзастрашувачките...

Големите сили го обновуваат своето нуклеарно оружје

Според меѓународниот институт на мирот СИПРИ Институтот со седиште во Стокхолм, во извештајот објавен на 15 јуни, наведува дека во почетокот на 2020 година деветте...

Путин: На напад на конвенционално оружје, Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател Владимир Путин донесе уредба, со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор на напад кој би...

Светските сили минатата година потрошиле 73 милијарди долари на нуклеарно оружје

Нуклеарните сили во 2019 година потрошиле рекордни 73 милијарди долари на нуклеарно оружје, речиси 10 отсто повеќе од претходната година, објави денеска Меѓународната кампања...

Kemono Jihen (https://animeheaven.pro/m/b1mV) Episode 1 at website https://animeheaven.pro animeheaven dragon ball z

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? (https://animeplanet.cc/m/pyy8) Episode 2 at AnimePlanet anime planet manga recommendations