Ознака: нуклеарна програма

Преговорите за иранската нуклеарна програма без конкретен резултат

Новата седма рунда преговори за Договорот за иранската нуклеарна програма во Виена заврши без приближување на ставовитге, но со договор да продолжи кон средината...

Рохани: Иран би можел да збогати ураниум до чистота од 90...

Иран би можел да го збогати ураниумот до чистота од 90 проценти, доколку земјата има потреба тоа, изјави денеска иранскиот претседател во заминување Хасан...

МААЕ ќе ја следи иранската нуклеарна програма, но со ограничен пристап

Иран и Меѓународната агенција за атомска енергија постигнаа привремен договор за продолжување на активностите за верификација на таа агенција во иранските нуклеарни постројки, изјави...

Оружје управувано од далечина, одред на убијци и бројни сомнежи

Откриени детали за атентатот на водечкиот ирански научник Додека автомобилот на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Факризаде се доближувал кон булевар во регионот Дамаванд, оддалечен околу...

Убиен шефот на иранската нуклеарна програма

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички...

Што се крие зад мистериозната експлозија во иранскиот нуклеарен објект?

Силната експлозија во иранскиот нуклеарен објект што се случи минатата недела веројатно претставува саботажа, истакнаа разузнавачите и експертите за оружје, но аналитичарите имаат поделени...

САД ја предупредија Северна Кореја да се откаже од нуклеарната програма

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од нуклеарната и ракетна програма,...

Иран ги повлече ограничувањата за нуклеарната програма

Иран соопшти дека ќе ги повлече рестрикциите за дизајн и развој на технологијата за збогатен ураниум во она што експертите за контрола на оружјето...

Иран го надмина дозволеното збогатување ураниум

Портпаролот на иранската нуклеарна агенција, Бехроз Камалванди, изјави дека Иран збогатил 370 килограми ураниум на ниво од 4,5 отсто, што претставува кршење на ограничувањата...

Русија: Нема потреба од тревога по изјавите на Иран за нуклеарната...

Изјавите на Иран за постепеното намалување на обврските на земјата превземени со нуклеарниот договор од 2015 година, не би требало да доведат до толкави...