Ознака: нуклеарна енергија

Држави што најмногу зависат од нуклеарна енергија

Франција станува „позелена“ според најавените еколошки политики. Во земјата се претставени низа мерки, кои имаат цел да ја направат економијата поповолна за животната средина,...

Европа не води сериозна дебата за нуклеарната енергија

Приматот на антинуклеарното расположение над научните факти е одлика на дебатата за нуклеарната енергија во Европа уште од 1980-тите. Паничната реторика е само нов...

Граѓанските организации велат „не“ за нуклеарна енергија

Неодамнешната изјава на вицепремиерот за економски прашања, г. Кочо Анѓушев, дека нашата држава покажала интерес во инвестиција во бугарската нуклеарна централа „Белене“ предизвика реакции...

Иран го надмина лимитот за збогатување ураниум

Надминат е лимитот од 3,67 проценти, што беше утврден во Меѓународниот нуклеарен договор од 2015 година, соопшти иранската агенција за нуклеарна енергија. Информацијата попладнево ја...

САД наводно дозволиле размена на нуклеарни информации со Саудиска Арабија по...

Канцеларијата на американскиот претседател Доналд Трамп наводно авторизирала размена на информации за  нуклеарна енергија со Саудиска Арабија набрзо по убиството на новинарот Џамал Кашоги...