0.8 C
Skopje
21.1.2022 - 18:52

Ознака: нуклеарка

Нуклеарка во туѓ или во сопствениот двор

Иако, во принцип, сите се согласни дека од економски, безбедносни, еколошки и други причини, секогаш е подобро да се користат потенцијалите на некоја од...

Девет пати кога светот беше на работ на апокалипса

Целосната елиминација на нуклеарното оружје е највисок приоритет за ОН, нагласуваат од глобалната организација. Во светот сѐ уште има околу 14.500 нуклеарни боеви глави....

Ердоган најави изградба на трета нуклеарка во земјата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган најави дека Турција планира да изгради и трета нуклеарна централа. Во Турција веќе се гради нуклеарната централа „Аккуји“, а во...

Иран: САД ќе зажалат ако го прекршат нуклеарниот договор

Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди дека САД ќе зажалат ако еднострано го прекршат иранскиот нуклеарен договор и дека одговорот на Техеран ќе го дознаат...