Ознака: нуклеарен реактор

Десетти ден пожари во Чернобил, огнот се приближува кон уништениот нуклеарен...

Пожарите во забранетата зона во Чернобил се уште се активни, веќе десетти ден по ред, и покрај напорите на украинските пожарникари кои се борат...

Првиот пловен нуклеарен реактор тргна на пат кон Арктикот

Пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ денеска ќе исплови од арктичкото пристаниште Мурманск на пат долг 5.000 километри до североисточен Сибир. Нуклеарната агенција „Росатом“ соопшти дека...

Како експлодирал нуклеарниот реактор во Чернобил и дали сличен инцидент може...

Крајот на серијата „Игра на троновите“ создаде вакуум, кој мини-серијата „Чернобил“ го пополни и целосно го зазеде вниманието на гледачите. Мрачната и брутална мини-серија...

Дванаесетгодишник создаде домашен нуклеарен реактор со опрема од „Ибеј“

Играње „Плејстејшн“, одење во кино или играње со пријателите надвор е начин на користење на слободното време на повеќето 12-годишни деца. Џексон Освалд не...

Саудиска Арабија гради прв нуклеарен реактор

Саудискиот принц престолонаследник Мохамед бин Салман покрена денеска проект за изградба на првиот нуклеарен истражувачки реактор. Принцот денеска најави седум стратешки проекти на полето на...