32.8 C
Skopje
31.7.2021 - 11:46

Ознака: нуклеарен договор

Иран: Ќе го почитуваме нуклеарниот договор кога САД ќе ги укинат...

Иран ќе се врати на почитувањето на ограничувањата од нуклеарниот договор во 2015 година само по укинувањето на американските санкции, изјави портпаролот на иранското...

Иран го разгледува предлогот на ЕУ за состанок на сегашните страни...

Иран го разгледува предлогот на ЕУ да се одржи неформален состанок на сегашните страни во нуклеарниот договор и САД, но се уште нема одговор,...

МААЕ тврди дека Иран го прекршил нуклеарниот договор

Иран почнал со произведство на метал ураниум, што го користи како гориво за еден од своите нуклеарни реактори, а тоа претставува уште едно кршење...

Москва и Техеран заинтересирани за целосна обнова на нуклеарниот договор во...

И Москва и Техеран се заинтересирани за целосно обновување на иранскиот нуклеарен договор, познат и како Заеднички сеопфатен план за акција (ЈЦПОА), изјави рускиот...

Мас: Иран го доведува во ризик целиот нуклеарен договор

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, предупреди дека најновото отстапување на Иран од нуклеарниот договор со светските сили од 2015 година би можело...

Големите сили повторно го предупредија Иран

Велика Британија, Франција и Германија го предупредија Иран веќе да не го крши меѓународниот нуклеарен договор потпишан во 2015 година, јавува Би-би-си. На маргините на...

Рохани: Подготвен сум за разговор за нуклеарниот договор ако САД ги...

Иранскиот претседател, Хасан Рохани, рече дека е отворен да разговара за мали измени, дополнувања или амандмани во нуклеарниот договор од 2015 година ако САД...

Меркел: Европа го поддржува нуклеарниот договор со Иран

Германската канцеларка, Ангела Меркел изјави дека Европа одлучила да го поддржи нуклеарниот договор со Иран и да се обиде да изнајде решение за да...

Северна Кореја испука два проектила во јужнокорејските води

Северна Кореја испука два неидентификувани проектили во морето, соопштија вооружените сили на Јужна Кореја. Јужнокорејските власти кажаа дека ракетите биле истрелани од севернокорејската провинција Јужен...

Иран се откажува од нуклеарниот договор

Оваа мерка е преземена затоа што не успеавме да го постигнеме резултатот што го посакувавме, во контекст на тековната дипломатска иницијатива на Франција да...