4.2 C
Skopje
29.11.2020 - 23:50

Ознака: Нотр Дам

Нотр Дам без миса за Божиќ за првпат по два века

Француската катедрала Нотр Дам нема да одржи божиќна полноќна миса годинава, за првпат по повеќе од два века. Во катедралата, која беше оштетена во голем...

Пет жени планираа напад кај Нотр Дам, но употребија погрешно гориво

Во Париз денеска почна судење на пет жени, кои во 2016 година се обидоа да извршат напад со автомобил во близина на Богородичната црква,...

Богородичната црква во Скопје

Пожарот во црквата „Нотр дам“ во Париз предизвика огромна штета не само за Франција туку и за целиот свет. Сето тоа ме потсети на...

Донациите за Богородичната црква во Париз ги надминаа очекувањата

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога пожарот уништи...

Француската полиција со сина боја ги бележи учесниците на протестите на...

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, јави дописникот...

Опасност од уривање на три главни елементи на структурата на Нотр...

Три дена по пожарот што ја опустоши Богородичната црква во Париз, експертите изразија стравување од уривање на три главни елементи на нејзината структура, јави...

Макрон верува дека Нотр Дам ќе биде обновена за пет години

Претседателот на Франција Емануел Макрон изрази уверевање дека катедралата Нотр Дам ќе биде обновена во рок од пет години, по синоќешниот голем пожар. - Ние...

Противпожарниот аларм во Нотр Дам се огласил двапати, но првиот пат...

Досега се сослушани околу 30 лица во врска со синоќешниот пожар во катедралата Нотр Дам, соопшти претставник на париското правосудство. Најголемиот дел од нив...

Владата на Македонија нуди помош за Нотр Дам

Владата го задолжи Министерството за надворешни работи да стапи во контакт со француското Министерство за надворешни работи за координација во врска со помошта на...

Донациите за Нотр Дам надминаа 600 милиони евра

Донациите од претпријатијата и од француските милионери за реконструкција на Нотр Дам надминаа 600 милиони евра, јавува дописникот на МИА. Различните донации на големите богати...