Ознака: норвешка

ТВ-серијата „Зоки Поки“, по Шведска, ќе се емитува и во Норвешка

Серијата за деца „Зоки Поки“ продолжува да ја освојува Скандинавија. По најавата за емитувањето на Шведската национална телевизија (СВТ), односно на нивниот специјализиран канал...

Данска и Норвешка нема да вакцинираат стари лица со вакцината од...

Данска и Норвешка во моментот нема да им ја даваат вакцината против Ковид-19 развиена од фармацевтската компанија „Астра зенека“ на лица над 65-годишна возраст,...

Норвешка гради музеј во облик на опашка од кит

Данското архитектонско студио „Дорте Мандруп Атхитектер Р/С“ го дизајнирало новиот музеј и едукативен центар во Норвешка, што со својот облик ќе наликува на опашка...

Норвешка ги олеснува ограничувачките мерки против коронавирусот

Норвешката влада ќе олесни некои ограничувачки мерки бидејќи силните мерки против коронавирусот, кои беа воведени пред две недели, се покажаа ефикасни, изјави норвешката премиерка...

Продолжува потрагата по деветмина исчезнати во свлечиште во Норвешка

Норвешките спасувачи веќе четврти ден ја продолжуваат потрагата по деветмина исчезнати, откако во свлечиште загина едно лице, а десетмина беа повредени. Спасувачите се надеваат дека...

Норвешка забрани послужување алкохол во рестораните и баровите

Норвешка воведува нови ограничувања за да го спречи ширењето на коронавирусот, изјави премиерката Ерна Солберг. Според неа, новите мерки вклучуваат забрана за послужување алкохол во...

Пронајден е голем викингшки брод во кој најверојатно бил погребан благородник

Пирамиди, замоци и палати претставувале симболи на моќ и статус за многу цивилизации, додека за Викинзите тоа било голем брод. Норвешките археолози се надеваат дека...

Донација од 13.500 брзи тестови од Норвешка

Норвешка донираше 13.500 брзи тестови, од кои 10.000 за Министерството за здравство Министерот Венко Филипче, присуствуваше на примопредавањето на донацијата. Оваа помош произлегува од потпишаниот...

Четириест уапсени по голите протести против нафтата во Осло

Четириест активисти за заштита на животната средина, кои ја претставуваат озлогласената организација „Екстиншн ребелион“, се уапсени по серијата протести против нафтената индустрија во Норвешка...

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик планира да поднесе нова тужба...