9 C
Skopje
16.2.2019 - 19:13

Ознака: норвешка

Норвешки патнички авион принудно слета поради закана од бомба

Авионот Боинг 737-800 на норвешката авиоконпанија „Норвиџан ер“со 169 патници утрово принудно слета на шведскиот аеродром Арланда во близина на Стокхолм откако добил дојава...

Норвешка се подготвува за архитектонско чудо

Спектакуларните релјефи со кои Норвешка може да се пофали се нејзина предност, но и голема мана. Бројните фјордови се магнет за љубителите на природата,...

Исланд, Франција и Норвешка демонстрираа младост за трофејна иднина

СП 2019 не донесе некоја новина кога станува збор за играта, но затоа видовме плејада млади таленти, а селекциите на Исланд, Франција и на...

СП: Убедлива победа на Норвешка против Чиле, Србија со пресврт ја...

Репрезентативците на Норвешка со убедлив резултат од 41:20 ги победија ракометарите на Чиле, со што барем за сега ја обезбедија првата позиција во групата...

Киднапирана сопругата на еден од најбогатите Норвежани

Норвешката полиција соопшти денеска дека сопругата на милионерот Том Хаген е киднапирана и дека нејзините грабнувачи побарале откуп во висина од девет милиони евра. Главниот...

Четворица исчезнати во лавина во Норвешка

Норвешката полиција денеска соопшти дека четворица туристи од Шведска и Финска се уште се водат како исчезнати откако вчера, како што се стравува, ги...

Симовски: Верувам дека можеме да се надигруваме со Словенија

Селекцијата на Словенија стои на патот на македонската женска ракометна репрезентација во бараж-дуелите во јуни за пласман на Светското првенство (СП) во 2019 година...

Спокојството на Берген уловено од објективот на Елена Маркова

За Елена Маркова, Норвешка претставува една од најубавите земји во светот. Тоа е местото каде што острите планински врвови се сретнуваат со еднакво суровото...

Редок бел ирвас забележан во бајковита средба

Фотографот Мадс Нордсвин од Осло сподели слики од редок бел ирвас, на кој налетал додека бил на прошетка со пријателите во северна Норвешка. Тој...

Поранешен норвешки министер обвинет за сексуално злоставување на азиланти

Поранешниот норвешки политичар Свеин Лудвигсен денеска е обвинет за сексуално злоставување на тројца баратели на азил што траело со години, објави министерството за правосудство. Државното...